Wszyscy zastanawiają się jak bardzo negatywny wpływ na światową gospodarkę będzie mieć koronawirus. Często pojawiają się także informacje o tym, jak skutki epidemii odczuje firma Apple, jej dostawcy oraz klienci. W mijającym tygodniu nie zbrakło też plotek o nadchodzącej premierze nowego iPhone'a SE, a także pojawiło się kilka informacji na temat pomysłów Apple dotyczących rozwoju różnych produktów. Warto odnotować fakt, że trzeciego kwietnia przypadła 10. rocznica rozpoczęcia sprzedaży iPada.

Koronawirus

Na początku tygodnia pojawiły się dobre informacje. Tegoroczna generacja iPhone'ów ze wsparciem sieci 5G pojawić ma się zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem, czyli jesienią tego roku, a firma TSMC już w kwietniu rozpocznie seryjną produkcję procesorów A14. Informacje o tym, że premiera iPhone'ów odbędzie się na czas przekazał także wysokiej rangi pracownik firmy Foxconn, odpowiedzialny za relacje z inwestorami, podczas telekonferencji zorganizowanej przez bank Goldman Sachs.

Epidemia może przyczynić się do opóźnienia premiery następnych generacji innych urządzeń marki Apple, bo wirus spowodował duże zakłócenia w wielu firmach, które są częścią łańcucha dostaw Apple. Jednak, prace nad rozwojem nowych produktów nie zostały podobno całkowicie wstrzymane. Apple wciąż pracuje nad nowymi wersjami głośnika HomePod, przystawki Apple TV, MacBooka Pro, budżetowego iPada, Apple Watcha, iPhone'a i iMaka. Wszystkie te urządzenia mają zadebiutować jeszcze w tym roku.

Niektórzy pracownicy pracujący nad rozwojem nowych produktów nadal są wpuszczani do biur zlokalizowanych w Krzemowej Dolinie, ale w związku z epidemią, amerykańskie salony Apple będą zamknięte co najmniej do początku maja bieżącego roku. Taką notatkę przekazała pracownikom Deirdre O'Brien, szefowa działu sprzedaży detalicznej i HR.

iPhone SE

Od początku roku mówiło się, że nowy, budżetowy iPhone zadebiutuje w pierwszym kwartale. Jak wiadomo, Apple do tej pory nie zaprezentowało takiego urządzenia, ale jego premiera zbliża się wielkimi krokami. W sieci sklepów Best Buy pojawiło się etui firmy Urban Armor Gear przeznaczone dla nowego smartfona, którego nie ma oficjalnie w sprzedaży - producent na opakowaniu od etui umieścił informację, że pasuje ono do 4,7-calowego iPhone'a z 2020 roku.

Co więcej, w Sieci pojawił się zrzut ekranu z mobilnej wersji systemu magazynowego amerykańskiej sieci marketów Target. Widać na nim pozycję, którą stanowi szkło ochronne InvisibleShield marki Zagg, kompatybilne z iPhone'ami 6,7,8 oraz 9.

Informacje na temat iPhone'a SE przypadkowo potwierdziło samo Apple. W sklepie online przy szybie ochronnej Belkin InvisiGlass Ultra obok iPhone'ów 7 i 8 wymieniony jest także iPhone SE. Ruszyła także strona z informacjami na temat planu ochronnego AppleCare+ dla tego urządzenia.

Patenty

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje na temat trzech patentów, które przyznano firmie Apple. Wydaje się, że dwa z nich zostaną wdrożone dość szybko. Trzeci to raczej śpiewka przyszłości.

Pierwszy opisuje iPada z kamerą TrueDepth umieszczoną na jego dłuższym boku. Takie rozwiązanie znacznie ułatwiło by korzystanie z iPada w orientacji poziomej, czyli jako komputera. Wyeliminowałoby to konieczność obracania iPada do pionu w celu skorzystania z Face ID oraz przypadkowe zasłanianie kamery podczas trzymania go w orientacji poziomej. Drugi dotyczy definiowania orientacji urządzenia mobilnego, takiego jak iPad czy iPhone, za pomocą systemu rozpoznawania twarzy. W dokumentacji patentowej przeczytać można, że system typu Face ID wykrywałby pozycję twarzy użytkownika i na tej podstawie ustalał orientację urządzenia.

Trzecie rozwiązanie dotyczy urządzeń wyposażonych w radar służący do lokalizowania użytkowników. Na podstawie sposobu zachowania się, gestów, a także głosu urządzenie rozpozna użytkownika i skonfiguruje się zgodnie z jego preferencjami. Mogłoby to być wykorzystane między innymi w głośniku HomePod, który po zidentyfikowaniu użytkownika uruchomiłby jego subskrypcję usługi Apple Music. Zasięg radaru celowo byłby ograniczony po to żeby wykrywał on jedynie te osoby, które znajdują się w niewielkiej odległości od niego.

10 lat iPada

3 kwietnia przypadła 10. rocznica rozpoczęcia sprzedaży iPada. W związku z tym wydarzeniem ciekawą historią podzielił się Jack Ivers, współzałożyciel Agile Partners. Opowiedział on o okolicznościach udostępnienia mu prototypu tego tabletu w celu dostosowania aplikacji GuitarToolkit do nowego urządzenia. Dowiedzieć można się między innymi o tym, że każdy tablet zamknięty był w masywnej obudowie, wykonanej prawdopodobnie z kevlaru, wykorzystanego między innymi do produkcji kamizelek kuloodpornych.