Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał Apple patent dotyczący urządzeń, które wykrywać będą użytkowników znajdujących się w ich sąsiedztwie. Do rozpoznawania wykorzystany będzie między innymi głos. Patent ma numer 20200088870.

Urządzenia, w których wykorzystana zostanie ta technologia wyposażone będą w radar do lokalizowania użytkowników. Następnie na podstawie sposobu zachowania się, gestów, a także głosu urządzenie rozpozna użytkownika i skonfiguruje się zgodnie z jego preferencjami. Mogłoby to być wykorzystane w głośniku HomePod, kory po zidentyfikowaniu użytkownika uruchomiłby jego subskrypcję usługi Apple Music. Zasięg radaru celowo byłby ograniczony po to żeby wykrywał on jedynie te osoby, które znajdują się w niewielkiej odległości od niego.

Patent nie skupia się jedynie na głośniku Home Pod. Rozwiązanie opisane jest na przykładzie praktycznie dowolnych urządzeń - iPhone'ów, iPadów, komputerów Mac oraz urządzeń w ramach koncepcji Internetu rzeczy.

W opisie patentu przeczytać można także, że urządzenie będzie w stanie określić stan zdrowia wykrytego użytkownika, na przykład puls, ciśnienie krwi lub częstotliwość oddechu.

Rozwiązanie może też usprawnić rozpoznawanie jednych urządzeń przez drugie i przesyłanie między nimi danych.

Źródło: 9To5Mac