Zmarły w 1981 roku amerykański kompozytor Harry Warren był autorem wielu popularnych piosenek, wykonywanych m.in. przez takich artystów jak Duke Ellington, Fred Astaire, Billie Holliday, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, John Coltrane, Miles Davis, Ray Charles czy Louis Armstrong. Firma Four Jays Music Company, posiadająca obecnie prawa do jego kompozycji, złożyła w sądzie pozew przeciwko Apple i dwóm innym firmom, twierdząc, że nielegalnie rozpowszechniają i wykorzystują one stworzone na ich podstawie nagrania.

Four Jays Music Company zarzuca firmie Apple, że sprzedawała w sklepie iTunes nagrania łamiące jej prawa autorskie. Wszystkie nielegalne utwory pochodziły z katalogu wydawnictwa Cleopatra Records i zostały udostępnione Apple w wyniku współpracy z firmą The Orchard, zajmującą się cyfrową dystrybucją muzyki. Przedstawiciele Four Jays Music Company twierdzą, że zarówno The Orchard jak i Apple były świadome tego, iż niektóre nagrania z katalogu Cleopatra Records są rozprowadzane bez zgody posiadaczy praw autorskich do wykonywanych kompozycji, jednak mimo to zdecydowały się na sprzedawanie ich w iTunes. Zarzucają też firmie Apple, że celowo nie poddała ona utworów z katalogu Cleopatra Records analizie mającej potwierdzić ich legalność, którą stosuje w przypadku publikowanych w jej serwisach utworów pochodzących z innych źródeł. Four Jays Music Company żąda, by firmy Apple, The Orchard i Cleopatra Records przyznały się do świadomego łamania praw autorskich, wypłaciły jej należne zadośćuczynienie i zakończyły nielegalne rozpowszechnianie utworów skomponowanych przez Harry'ego Warrena.

Co ciekawe jest to już drugi podobny pozew w tym roku. Pierwszy, złożony w maju, dotyczył nielegalnego rozpowszechniania utworów skomponowanych przez Harolda Arlena - amerykańskiego kompozytora znanego przede wszystkim za sprawą piosenki „Over the Rainbow" z filmu „Czarnoksiężnik z Oz". Wtedy również oskarżono Apple o to, że świadomie udostępnia w swoim sklepie utwory łamiące prawa autorskie.

Źródło: Patently Apple