Apple, Amazon, Google, Microsoft i Pandora wymienione w pozwie o nielegalne wykorzystanie Over the Rainbow. Czy serwisy streamingowe i sklepy on-line oferowały nielegalne kopie utworów?

Złożony w tej sprawie pozew ma 148 stron. Wynika z niego, że mogło dojść do masowego i celowego rozpowszechniania treści w celach komercyjnych. Jednym z utworów jest popularny na całym świecie Over the Rainbow napisany przez Harolda Arlena i E.Y. Harburga.

Over the Rainbow to ballada, którą jako pierwsza zaśpiewała Judy Garland w filmie Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku. Utwór szybko zyskał na popularności, trafiając do repertuarów Franka Sinatry, Erica Claptona, Queen czy Guns N’ Roses.

Spór dotyczy też utworów produkowanych pod opieką RCA Victor. Według serwisu The Verge dystrybutorzy mieli usuwać logo wytwórni z okładek. Taką ingerencję widać w sprzedawanej w Amazonie kopii płyty Ethel Enis "Once Again…".

W dystrybucji Apple logo zostało zachowane lub okładka płyty została podmieniona.W pozwie zawarto łącznie 216 roszczeń. Pozywający domagają się zaprzestania naruszania ich praw, zapłaty odszkodowania i pokrycie honorariów adwokackich.Źródło: The Verge