Technologia eSIM jako dodatkowe zabezpieczenie iPhone'a
Dzięki temu osoby te mogą w swoim smartfonie mieć aktywne dwie karty SIM jednocześnie - jedną fizyczną, drugą wirtualną. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba nosić ze sobą drugiego urządzenia.
Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dodanie karty eSIM zwiększa również bezpieczeństwo iPhone'ów. Brzmi może trochę górnolotnie. Rozważmy zatem trzy przypadki.
W pierwszej sytuacji Marek gubi swojego iPhone'a. Miał on jednak włączoną usługę Znajdź mój iPhone, dzięki czemu mógł namierzyć telefon, ponieważ urządzenie miało aktywny dostęp do sieci.
Analogiczna sytuacja do powyższej, jednak zanim Marek dotarł do swojego urządzenia, nieuczciwy znalazca postanowił zachować sprzęt dla siebie. Wyjął fizyczną kartę SIM, przez co Marek stracił możliwość znalezienia iPhone'a. Oczywiście pomijamy aspekt tego, że telefon dla złodzieja jest bezużyteczny.
Ostatni przypadek - Marek w swoim telefonie ma dwie karty SIM. Jedną fizyczną, drugą wirtualną. Telefon został skradziony, złodziej postanowił wyjąć fizyczną kartę SIM, żeby nie można było namierzyć telefonu. Jednak dzięki temu, że Marek dodał wcześniej kartę eSIM, wciąż może namierzyć swój telefon, ponieważ ma on dostęp do sieci, pomimo tego, że fizyczna karta została wyjęta.
Oczywiście należy pamiętać, że rozwiązanie to nie jest idealne, ponieważ wystarczy, że złodziej wyłączy telefon to wtedy urządzenie straci „kontakt ze światem". Jednak bardzo prawdopodobnym jest, że osoba ta w końcu postanowi uruchomić smartfon. Jeżeli prawowity posiadacz iPhone'a nie miał włączonego kodu pin do aktywowania karty eSIM, wtedy telefon automatycznie podłączy się do sieci i być może będzie można go namierzyć.
Warto zatem rozważyć kupno na przykład karty prepaid i wgrać ją do telefonu w przypadku, gdy wykorzystujemy tylko fizyczną kartę SIM. Jeżeli się na to zdecydujecie, pamiętajcie, żeby nie ustawić kodu PIN do karty SIM. Należy też mieć włączoną opcję zabezpieczenia urządzenia kodem.