Phil Schiller oraz Anand Shimpi, ekspert od procesorów w Apple udzielili niedawno wywiadu dla serwisu Ars Technica, którego tematem był procesor, który wykorzystywany jest w najnowszej generacji iPadów Pro.

A12X to 8-rdzeniowy czip. Połowa z nich odpowiada za pracę na najwyższych obrotach, a pozostałe cztery to energooszczędne rdzenie. Co ważne, wszystkie mogą być aktywne jednocześnie. Nowy iPad Pro to pierwszy tablet od Apple, który może korzystać z tylu rdzeni w jednym czasie.

Procesor graficzny nowego iPada to pierwsza 7-rdzeniowa tego typu konstrukcja. Shimpi twierdzi, że każdy z tych rdzeni jest bardziej wydajny niż te, które zastosowano w procesorze graficznym będącym częścią procesora A10X. Według niego GPU w A12X porównać można z procesorem graficznym konsoli Xbox One S. Dzięki większej przepustowości pamięci, wydajność jest niemal dwa razy większa niż w przypadku nowych modeli iPhone'ów.

Podczas wywiadu przedstawicieli Apple zapytano o ideę projektowania własnych procesorów. Odpowiedzieli oni, że dzięki temu są w stanie zaoferować produkt „szyty na miarę”. Schiller dodał, że inżynierowie nieustannie dążą do zwiększenia wydajności procesorów nie dlatego, że Apple konkuruje z innymi firmami, ale dlatego, że są oni pasjonatami w zakresie ulepszania produktów oferowanych klietom.

Schiller i Shimpi odmówili rozmowy o planach dotyczących projektowania własnych procesorów, choć mówi się, że zaprojektowane przez Apple procesory z architekturą ARM pojawią się w komputerach Mac w 2020 lub 2021 roku.

Źródło: MacRumors