W najnowszym raporcie autorstwa Ming-Chi Kuo przeczytać można informację o tym, że zaprojektowane przez Apple procesory z architekturą ARM pojawią się w komputerach Mac najwcześniej w 2020 lub 2021 roku.

Dostawcą tych komponentów będzie najprawdopodobniej firma TSMC, która produkuje obecnie procesory serii A używane w iPhone'ach i iPadach.

Według Kuo, w kolejnych latach Apple będzie coraz bardziej zależne od TSMC. Przyczyną tego mają być duże możliwości produkcyjne tajwańskiego giganta oraz fakt, że firma ta nie konkuruje w żaden sposób z Apple.

Procesory ARM w Makach oznaczać będą przynamniej częściowe zakończenie współpracy Apple z Intelem. Jako korzyści takiego rozwiązania Kuo wymienia między innymi: mniejsze koszty, a co za tym idzie większe zyski, skuteczniejszą kontrolę nad procesem projektowania i produkcji oraz wyróżnienie się na tle konkurencji.

Co więcej, Kuo twierdzi, że w latach 2023-2025 rozpocznie się produkcja procesorów, dedykowanych dla autonomicznych pojazdów. Rozwiązanie o nazwie Advanced Car Assistance Systems (ACAS) zgodny będzie z czwartą (pojazd samodzielnie radzi sobie w zdefiniowanych scenariuszach) lub piątą (pojazd samodzielnie radzi sobie nawet w niezdefiniowanych wcześniej scenariuszach) kategorią autonomicznej jazdy. Osiągnięcie takiego poziomu będzie możliwe dzięki wykorzystaniu 5- lub 3-nanometrowej technologii wytwarzania procesorów, nad którą pracuje podobno TSMC.

Źródła: MacRumors, Stanley-Robotics