Amerykański instytut AIGA co roku przyznaje swoje medale najbardziej zasłużonym osobom związanym z szeroko pojętą branżą graficzną. W tym roku do grona nagrodzonych dołączyła Susan Kare - projektantka odpowiedzialna za wygląd interfejsu użytkownika pierwszego komputera Macintosh.

Kare rozpoczęła pracę w Apple w roku 1982 za namową Andy'ego Hertzfelda, który był wówczas członkiem zespołu pracującego nad komputerem Macintosh. Jej głównym zadaniem było uczynienie graficznego interfejsu systemu operacyjnego jak najbardziej przyjaznym dla użytkownika. Jako iż Kare nie miała zbyt dużego doświadczenia z grafiką komputerową, pierwsze projekty ikon rysowała na papierze technicznym, najpierw kreśląc na nim siatkę 32 x 32 kwadratów, a następnie wypełniając ją kolejnymi „pikselami".

Susan Kare odpowiedzialna jest za powstanie wielu ikon i symboli, które przez wiele lat nieodłącznie kojarzyły się użytkownikom z komputerami marki Apple (niektóre z nich, w lekko zmienionej formie, używane są nawet do dzisiaj), takich jak uśmiechnięty Mac, przycisk Command (którego symbol Kare zapożyczyła z kultury nordyckiej) czy Clarus - krowopies będący swego czasu maskotką pracowników firmy. Zaprojektowała też czcionkę Chicago, wykorzystywaną w produktach Apple przez niemal dwie dekady, oraz piracką flagę, która swego czasu powiewała nad budynkiem, w którym urzędował zespół pracujący nad komputerem Macintosh. Oprócz Apple współpracowała również z takimi firmami jak Microsoft (to ona zaprojektowała karty do gry Pasjans), Intel, IBM, Motorola, Sony Pictures i Facebook.

Źródła: AIGA, AppleInsider