Zabawek Sphero nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Na MyApple opisywałem między innymi kulki Sphero i Sphero SPRK, walec Ollie, a niemal dwa lata temu opisywałem także robota Sphero BB-8 sterowanego urządzeniami z systemem iOS lub Android. Do dzisiaj zabawka ta sprawdza się znakomicie zarówno u nas w domu (a raczej na dworze) jak i w szkole, gdzie czasem zabieram ją na lekcje.

Big 5c88d58f 564c 4bad 9568 ddc3c0c1d631

W ubiegłym roku Sphero wypuściło specjalną wersję tego robota z odległej galaktyki, wyposażonego dodatkowo w opaskę Bluetooth, którą po połączeniu ze smartfonem można wykorzystać do sterowania robotem za pomocą gestów wykonywanych ręką.

BB-8

Sama zabawka, czyli robot BB-8, nie różni się pod względem konstrukcyjnym od poprzedniego modelu. Dalej jest to zmodyfikowana kulka Sphero, z dodanym malowaniem (nieznacznie zmienionym względem podstawowego modelu BB-8) i utrzymywaną magnetycznie główką robota z charakterystycznymi okiem kamery (oczywiście atrapą) i antenkami. Dalej też komunikuje się z iPhone'em, iPadem lub urządzeniem z Androidem za pośrednictwem Bluetooth.

Sterowana magnetycznie głowa obraca się wykonując gesty takie jak droid w filmie „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” i sprawiając wrażenie żywej istoty. Niestety jednak dalej muszę odradzić zabawę tym robotem w domu, w którym są zwierzęta. Głowa porusza się po powierzchni właściwej kulki za pomocą dwóch niewielkich plastikowych kółek, które szybko zbierają włosy. Nieważne, jak często będzie się odkurzać podłogę, po zabawie trzeba zawsze oczyszczać z włosów obie osie, na których umieszczone są kółeczka, a nie jest to zadanie łatwe. Dlatego osobom, które mają w domu psa lub kota polecam zabawę tym robotem na powietrzu.

Nowym BB-8 dalej można sterować za pomocą dobrze znanej aplikacji dla iOS lub Androida, tak jak opisywałem to dwa lata temu. Dalej też robocik może wykonywać nasze polecania, czy poruszać się niemal samodzielnie, a także oglądać z użytkownikiem film „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” i reagować na poszczególne sceny.

Są to dokładnie takie same dwa roboty, które różnią się tylko malowaniem. BB-8 w edycji specjalnej malowanie imituje pozdzierany lakier, a więc wygląda trochę bardziej realistycznie. Oba też mogą być sterowane za pomocą znajdującej się w zestawie z edycją specjalną, ale dostępnej też osobno specjalnej Force Band.

Force Band

Opaska to tak naprawdę niewielkie urządzenie Bluetooth, noszone jak zegarek, wyposażone dodatkowo w pamięć i głośnik, z którego wydobywa się głos Obi Wana Kenobiego. Przy pierwszym uruchomieniu należy przygotować się na kilkanaście minut aktualizacji tego urządzenia, m.in. pobrania plików dźwiękowych z głosem wspomnianego bohatera sagi.

Po sparowaniu robota z opaską, za pośrednictwem aplikacji Sphero Force Band na smartfonie, można sterować nim wykonując gesty ręką niczym rycerz Jedi używający swojej mocy. Zabawa jest przednia, zwłaszcza dla dzieci, które nie muszą martwić się, że upuszczą smartfona. Moje własne dzieci mają niezłą zabawę w rycerzy Jedi zawsze, kiedy zabieramy BB-8 do parku, podczas gdy iPhone spoczywa bezpiecznie w kieszeni. Niestety opaska Force Band nie zapewnia tak dokładniej kontroli nad robotem, jak dedykowana aplikacja, ale dzięki temu nasza pociecha nie będzie stała w miejscu ze smartfonem. Sterowanie za pomocą Force Band przypomina mi trochę zaganianie stada, wymaga więc ciągłego ruchu i machania ręką na której znajduje się opaska. Jeśli chcecie by Wasze dzieci dobrze się wybiegały w parku, zestaw w postaci robota BB-8 i opaski Force Band na pewno to zagwarantuje. Opaska komunikuje się z robotem w zasięgu do 30 metrów.

Force Band może służyć także do sterowania wirtualnym robotem bezpośrednio w aplikacji, można za jej pomocą sterować także innymi robotami Sphero, a więc kulką i walcem Ollie. Dodatkową atrakcją jest możliwość zbierania holocronów, o których obecności informuje sama opaska, a które można zebrać za pomocą specjalnych gestów. Odblokowują one np. dodatkowe dźwięki i gesty, np. pistoletu laserowego Hana Solo, miecza świetnego Luke'a, głos Chewbaccy itp. Dzięki temu opaska Force Band bywa niekiedy bardziej atrakcyjna niż sam robot BB-8, którym można sterować za jej pomocą.

Na tym jednak nie koniec. Force Band współpracuje z serwisem IFTTT. Za pomocą gestów można wywoływać pewne funkcje, np. zmianę kolorów w żarówkach firmy Hue i LIFX, przełączać przełączniki WEMO czy uruchamiać odtwarzanie muzyki z Gwiezdnych Wojen. Można także przypisać własne akcje do poszczególnych gestów, co moim zdaniem jest ciekawe, choć jeszcze nie testowałem tego rozwiązania, gdyż opaską, tak jak i robotem, bawią się moi synowie.

Force Band posiada standardowe gniazdo miro USB do ładowania. Pełne naładowanie baterii wystarcza na około 60 minut zabawy.

Midichloriany w portfelu

Robot BB-8 jak i opaska Force Band nie należą do tanich zabawek. Za samego robota należy zapłacić 635 zł, wersja specjalna z opaską to już 999 zł. Z kolei sama opaska kosztuje 428 zł, a to z pewnością nie mało jak na zabawki dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że to dziecko może mieć zarówno 5 jak i 50 lat. Sphero BB-8 to moim zdaniem przede wszystkim produkt dla oddanych fanów sagi Gwiezdne Wojny, którzy mają zarówno dziecko w sobie, jak i w domu. Jeśli zabawka jest zarówno dla nas - rodziców, jak i dla naszego dziecka, wtedy łatwiej jest zaakceptować wysoką cenę.

Opaska Sphero Force Band dostępna jest w sklepie MyApple w cenie 428 zł.

Robot BB-8 Special Edition z opaską Force Band dostępny jest w sklepie MyAppe w cenie 999 zł.