Jedną z charakterystycznych cech urządzeń firmy Apple jest ich dostępność, definiowana jako dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kalifornijski producent nie zapomina o tej grupie użytkowników i przy okazji kolejnych odsłon swoich systemów operacyjnych usprawnia istniejące oraz wprowadza nowe funkcje ułatwień dostępu.

Finalne wersje systemów iOS 11 i macOS High Sierra trafią do ogółu użytkowników dopiero we wrześniu, jednak począwszy od minionego poniedziałku mogą je już testować zarejestrowani deweloperzy firmy Apple. To właśnie dzięki nim dowiadujemy się o szeregu nowości, które nie zostały zaprezentowane podczas Keynote otwierającego konferencję WWDC. Kilka z nich zostało przygotowanych także z myślą o użytkownikach funkcji dostępności.

Na łamach naszego serwisu pisaliśmy już o funkcji inteligentnego odwrócenia kolorów czy opcji niewerbalnej komunikacji z Siri. To jednak nie koniec nowości. W systemie iOS 11 i macOS High Sierra ulepszono także metodę automatycznego dodawania alternatywnych opisów do zapisanych zdjęć oraz dodano opcję wykrywania znajdującego się na nich tekstu. Dodatkowo w systemie operacyjnym dla komputerów Mac znalazła się opcja pozwalająca na włączenie nowej klawiatury ekranowej.

Oprogramowanie służące do automatycznego dodawania alternatywnych opisów do zdjęć w celu poznania ich zawartości przez osoby niewidome i słabowidzące korzystające z funkcji VoiceOver zostało udoskonalone. Ma ono teraz jeszcze lepiej wyszukiwać kluczowe cechy obrazu, takie jak liczba twarzy, emocje, ogólna scena, ostrość i poziom jasności.

Oprogramowanie OCR (ang. Optical Character Recognition), służące do rozpoznawania tekstu na zdjęciu lub w zeskanowanym dokumencie, było dotychczas dostępne dla urządzeń firmy Apple jedynie za sprawą aplikacji firm trzecich. System iOS 11 oraz macOS High Sierra pozwolą na podstawowe wykrywanie tekstu na zdjęciach, a następnie na jego automatyczne odczytanie użytkownikom z dysfunkcją wzroku dzięki czytnikowi ekranu VoiceOver.

Kolejną nowością w zakresie dostępności jest specjalna klawiatura ekranowa, która pojawi się w systemie macOS High Sierra. Została ona zaprojektowana specjalnie z myślą o użytkownikach korzystających z funkcji ułatwień dostępu. Aby ją włączyć, po zainstalowaniu najnowszej wersji systemu na komputerze należy przejść do Preferencji systemowych, a następnie do pozycji Dostępność. Nowa klawiatura pozwala na dodawanie w pełni konfigurowalnych klawiszy z działaniami skryptowymi, dzięki czemu użytkownicy mogą za pomocą pojedynczego przycisku wykonać takie działania, jak np. otwieranie aplikacji, wprowadzanie tekstu lub inicjowanie zdarzeń systemowych, wpisywania sugestii i AppleScripts.

To z pewnością nie wszystkie nowości, jakie Apple przygotowało z myślą o użytkownikach funkcji dostępności. O kolejnych będziemy informować na łamach naszego serwisu.

Źródło: 9to5Mac