Wielu z nas korzystając z Safari pobiera pliki graficzne do pamięci swojego Maca, iPada albo iPhone'a. Nie wszyscy wiedzą jednak, że tego typu operacje można przeprowadzić na przynajmniej kilka sposobów, co pozwala na zaoszczędzenie czasu.

iOS

W przypadku systemu iOS opcja szybkiego pobierania plików jest zarezerwowana wyłącznie dla użytkowników, którzy mają iPhone'a z ekranem 3D Touch. Mogą oni nacisnąć mocno na zdjęcie na danej stronie internetowej, przeciągnąć miniaturkę do góry i wybrać Zachowaj obrazek. O podobnym zastosowaniu pisałem kilka dni temu w kontekście aplikacji Zdjęcia.


Oczywiście każdy iPhone i iPad z iOS 10 pozwala na pobranie grafik z internetu także w standardowy sposób. Wystarczy, że położymy palec na zdjęciu, a po chwili zobaczymy menu, z którego będziemy również mogli wybrać opcję Zachowaj obrazek.

macOS

W przypadku systemu macOS opcji pobierania grafik jest zdecydowanie więcej. Podstawową operacją jest jednak kliknięcie prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybranie Zachowaj obrazek jako... albo Zachowaj obrazek w „Pobrane rzeczy”.


Zamiast prawego kliku możemy również nacisnąć control na klawiaturze i kliknąć lewym przyciskiem myszy na obrazek. Wybieranie właściwej opcji z menu nie jest jednak konieczne. Wystarczające okaże się naciśnięcie Z, a następnie , czyli Return/Enter.


Obrazek ze strony internetowej (ale też na przykład z aplikacji Wiadomości) możemy po prostu przeciągnąć do wybranego folderu. W ten sposób zostanie on automatycznie pobrany na dysk naszego komputera.


Ostatnim rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości Safari. Przydaje się ono szczególnie wtedy, gdy obrazków nie da się pobrać w standardowy sposób. Świetnym przykładem takiej witryny jest strona internetowa Apple.

W Preferencjach Safari należy przejść do zakładki Zaawansowane i zaznaczyć ostatnią opcję na dole, która odsłoni menu Programowanie na górnym pasku menu. W tym miejscu należy kliknąć w Pokaż zasoby strony i z lewej kolumny rozwinąć katalog Obrazki. Znajdziemy tu wszystkie grafiki ze strony, które można przeciągnąć do wybranego folderu na dysku lub skopiować do programu graficznego, takiego jak Pixelmator czy Photoshop.


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.