Podczas czerwcowej prezentacji inaugurującej tegoroczną konferencję WWDC, Apple zaprezentowało najważniejsze zdaniem firmy nowości, jakie pojawią się w systemie iOS 10. Zmian jest oczywiście więcej, a o kolejnych informują testujące go osoby. Dotyczą one m.in. funkcji ułatwień dostępu, o czym pisaliśmy na łamach MyApple. Okazuje się jednak, iż z perspektywy polskiego użytkownika, zmian w zakresie dostępności jest również więcej.

W czerwcu 2005 roku zadebiutował OS X 10.4 Tiger, pierwszy system operacyjny dysponujący w pełni funkcjonalnym czytnikiem ekranu dla osób z dysfunkcją wzroku. Począwszy od tego momentu, każda następna edycja platformy komputerowej Apple była sukcesywnie wzbogacana o kolejne funkcje ułatwień dostępu, a sam czytnik, noszący nazwę VoiceOver, dysponował coraz większymi możliwościami. W marcu 2009 roku rozpoczęła się sprzedaż trzeciej generacji iPoda shuffle reklamowanego hasłem: „The new iPod shuffle. The first music player that talks to you” (Nowy iPod shuffle. Pierwszy odtwarzacz muzyczny, który do ciebie przemówi). Z racji tego, iż urządzenie to nie zawiera wyświetlacza, Apple zdecydowało się na dostosowanie i zaimplementowanie w nim wspomnianej funkcji VoiceOver, spełniającej w tym przypadku rolę informacyjną na temat odtwarzanej treści dla wszystkich użytkowników. Trzy miesiące później na keynote otwierającym konferencję WWDC 2009 zadebiutował iPhone 3GS, który dla osób niewidomych był rewolucją na miarę alfabetu Braille'a, ponieważ dzięki VoiceOver był on pierwszym telefonem z ekranem dotykowym umożliwiającym jego łatwą bezwzrokową obsługę. Po wycofaniu z oferty iPoda Classic we wrześniu 2014 roku wspomniany czytnik ekranu jest obecny na wszystkich produkowanych przez Apple urządzeniach - iPhone'ach, iPadach, iPodach, zegarkach Apple Watch, komputerach Mac oraz przystawce telewizyjnej Apple TV.

Czytnik ekranowy VoiceOver jest funkcją, która rozpoznaje i interpretuje informacje pojawiające się na wyświetlaczu urządzenia, a następnie przedstawia je użytkownikowi w formie dźwiękowej. Gdy jest ona aktywna, tapnięcie w dany element na ekranie, nie powoduje automatycznego potwierdzenia wyboru, a tylko odczytanie jego nazwy przez lektora. Dla funkcji VoiceOver na urządzeniach z systemem iOS, domyślnie używany jest głos uproszczony, jednak użytkownik przechodząc kolejno do Ustawienia > Ogólne > Dostępność > VoiceOver > Mowa, ma możliwość jego lepszego dostosowania np. zmiany domyślnej jakości na wyższą, regulacji szybkości mówienia oraz wyboru innego lektora. Przykładowo, dla języka angielskiego (American English), funkcja oferuje głosy: Samantha (uproszczony i rozszerzony), Siri w wersji kobiecej i męskiej (uproszczony i rozszerzony) oraz Alex. Dla języka polskiego począwszy od iOS 7, głosem lektora jest Zosia, który zastąpił wcześniejszy głos Agata. Jak poinformował na swoim blogu Piotr Witek, ekspert d/s dostępności informacji cyfrowej, wraz z systemem iOS 10, polscy użytkownicy otrzymają możliwość wyboru dwóch nowych głosów VoiceOver.

Pierwszym z nich jest męski głos Krzysztof, natomiast drugim, dostępny już wcześniej w systemie OS X, głos Ewa. Poniżej, dzięki uprzejmości Piotra, który udostępnił nam nagrania obu nowych głosów, możecie sprawdzić ich brzmienie.

Nowe polskie głosy VoiceOver w iOS 10 Beta:

• Krzysztof

• Ewa