Podczas poniedziałkowej prezentacji otwierającej tegoroczną konferencję WWDC firma Apple zaprezentowała nowe wersje platform systemowych dla swoich urządzeń. Wśród szeregu nowości producent zaanonsował m.in. optymalizację aplikacji Aktywność w watchOS 3 dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Choć finalne wersje oprogramowania zostaną udostępnione użytkownikom dopiero jesienią, to pierwsze bety iOS 10, macOS Sierra, tvOS i wspomnianego watchOS 3, trafiły już do developerów. Okazuje się, że zawierają one także wiele innych ulepszeń związanych z kwestią dostępności.

W iOS 10 pojawiła się nowa funkcja ułatwień dostępu o nazwie „Lupa”, która pozwala korzystać z wbudowanego w urządzenie aparatu jako szkła powiększającego. Użytkownik podczas korzystania z tej funkcji ma możliwość włączenia lampy błyskowej, a także zablokowania ostrości, „zamrożenia” powiększonego obrazu oraz zwiększenia kontrastu dla jego lepszej czytelności. Aby włączyć lupę na iPhonie, iPadzie lub iPodzie Touch, należy udać się do menu Ustawienia> Ogólne> Dostępność> Lupa, a następnie aktywować ją poprzez potrójne dotknięcie przycisku Home.

Do funkcji dostępności oferowanych przez system tvOS, o których pisaliśmy na łamach naszego serwisu w ubiegłym roku, dodano opcję „Sterowanie przełącznikami” przeznaczoną dla osób z ograniczeniami motorycznymi. Pozwala ona na obsługę urządzenia poprzez podświetlanie na jego ekranie kolejnych elementów i aktywowanie ich za pomocą akcesorium wspomagającego. Nowy tvOS dla Apple TV czwartej generacji będzie oferował dwie możliwości korzystania ze wspomnianej funkcji. Użytkownik będzie mógł zaznaczyć elementy na ekranie za pomocą kursora lub ekranowej wersji Siri Remote.

Kolejną funkcją przeznaczoną dla osób z ograniczeniami motorycznymi jest „Sterowanie zatrzymaniem” w systemie macOS Sierra. Pozwoli ona na sterowanie wskaźnikiem ekranowym przy użyciu urządzeń śledzących ruch głowy lub oczu użytkownika. Działanie funkcji polega na wywoływaniu określonej w ustawieniach czynności po zatrzymaniu wskaźnika na danym elemencie przez ustalony czas.

Aby pomóc osobom z zaburzeniem rozpoznawania barw, firma Apple rozszerzyła w systemie iOS, MacOS i tvOS możliwość regulacji kolorów, a także dodała opcję ustawienia określonej barwy dla całego wyświetlacza.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich wraz z watchOS 3 otrzymają możliwość zoptymalizowania aplikacji Aktywność dla zegarka Apple Watch. Nowa wersja systemu wprowadza dwa dedykowane im plany treningowe oraz zmienia jeden z trybów aktywności z „Time to stand” na „Time to roll”.

System iOS 10 wspiera oprogramowanie TTY dla osób niedosłyszących, przekształcające mowę w tekst. Wcześniejsze wersje iOS umożliwiały nawiązywanie połączeń w trybie tekstowym za pomocą interpretującego zmodyfikowane sygnały dźwiękowe urządzenia TTY dołączanego do iPhone'a. Po udostępnieniu przez Apple finalnej wersji iOS 10, osoby niesłyszące będą mogły nawiązywać połączenia z numerami spoza TTY za pośrednictwem swojego operatora bez dodatkowych urządzeń.

Źródło: 9to5Mac

Aktualizacja

• W iOS 10 do funkcji VoiceOver dodano edytor wymowy, dzięki któremu użytkownicy będą mogli dostosować sposób wypowiadania poszczególnych słów przez syntezator mowy,

• w iOS 10 użytkownicy funkcji VoiceOver otrzymają możliwość odtwarzania dźwięku na zewnętrznych urządzeniach z pominięciem głosu syntezatora mowy,

• w watchOS 3 dodano opcję dyskretnego sprawdzania godziny za pomocą odpowiedzi haptycznych,

• w watchOS 3 cyfrowa tarcza w rozmiarze XL otrzyma możliwość dołączania „Komplikacji”,

• w tvOS 10 funkcja VoiceOver otrzyma wsparcie dla głosów w wysokiej jakości i edytora wymowy.