Miło jest mi udzielić miejsca na blogu MyApple, który jest patronem medialnym kampanii #WroAccessible16 jej pomysłodawcy i autorowi: Łukaszowi Banaszakowi. Zapraszam do małego sprawozdania z jednej z sesji w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Każde zaangażowanie w zwiększanie powszechnie dostępnej przestrzeni także w głowach w pełni popieram. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami we Wrocławiu kolejne wyzwania, ale trudno już dziś nie dostrzec zmian. Wymieniając choćby przyjazny Port Lotniczy Wrocław, 100 % niskopodłogowych autobusów, Teatr Muzyczny Capitol, współpracę edukacyjną, dostępny Rynek, czy remont Stadionu Olimpijskiego. Jestem dumny, że 28 czerwca po raz kolejny do Wrocławia zjedzie światowa czołówka tenisistów na wózkach, tym bardziej, że po raz XIV – za każdym razem po turnieju chcąc zostać i wracać do Wrocławia turystycznie. To wszystko, podobnie jak kampania prowadzona z inicjatywy Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa, interdyscyplinarnie łącząc nowoczesne technologie m.in. ze sztuką, czy nauką – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, w-skers, dziennikarz i pasjonat sportu żużlowego, który był już gościem podcastu MyApple Daily.

Sztandarowym hasłem naszej kampanii #WroAccessible16 jest przekraczanie barier w pięknym Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pokazujemy pozytywnych, nietuzinkowych ludzi, zdarzenia oraz obiekty wpisujące się w tę ideę. Każde miejsce na kolejną akcję, wybieramy z myślą o pokazaniu dobrych praktyk, działań ponad podziałami.

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Ponownie odwiedziliśmy mury Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, która jako jedna z niewielu niepublicznych uczelni akademickich w Polsce, posiada uprawnienia do prowadzenia stacjonarnych studiów doktoranckich.

Dolnośląska Szkoła Wyższa dostępność

Dostępność uczelni jest widoczna na każdym kroku, napisy w Alfabecie Braille’a są dosłownie wszędzie. Od wejścia wita nas pokój dla studentów/doktorantów z niepełnosprawnością i matek z dziećmi. Estetyczna przestrzeń kampusu tworzy jednolitą, doskonałą całość.

Dolnośląska Szkoła Wyższa Jerzy Kochanowicz

Spotkaliśmy się z Panem prof. Jerzym Kochanowiczem pełniącym funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki DSW oraz kierownika studiów doktoranckich. Pedagogiem, poliglotą i zwolennikiem przekraczania technologicznych barier w szkolnictwie wyższym. Rozmawialiśmy na temat obecności technologii w dydaktyce, dostępności studiów doktoranckich DSW, nie tylko dla osób z niepełnosprawnością ale również obcokrajowców. Właśnie niedawno uczelnia uruchomiła elitarne studia w języku angielskim.

Wydział Nauk Pedagogicznych DSW nie jest jedynym, na którym można realizować innowacyjne prace doktorskie. Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa posiada uprawnienia doktorskie z zakresu nauk o poznaniu i komunikacji społecznej. „To taka dziedzina pomiędzy naukami kognitywnymi, filozofią i komunikacją” – tłumaczył dr Jan Stasieńko Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który ma w swoim dorobku projekty związane z dostępnością nowych technologii dla osób z niepełnosprawnością. „Warto się nią zainteresować, kiedy pomysł na doktorat wykracza poza ramy jednej dyscypliny, a tak jest często z badaniami nowych mediów i technologii komunikacyjnych” – stwierdził dr Stasieńko i zachęcił jednocześnie do zainteresowania się nowym interdyscyplinarnym kierunkiem studiów licencjackich: media kreatywne: game design, animacja i efekty specjalne. Kierunek kształci przyszłych pracowników branży projektowania gier i animacji i jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

Zwiedziliśmy kampus, naszym przewodnikiem była Joanna Kulisiak Kaźmierczak, doktorantka DSW i Prezes Fundacji Rodzina Fra X.

Zapraszamy do zapoznania się z próbkami zdjęć z sesji do kampanii WroAccessible16 dla ESK 2016, na oficjalnej stronie projektu.