Agent 47 to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie gier. Tytułowy hitman został nawet dwukrotnie przeniesiony na duże ekrany, jednak filmy z jego udziałem znacznie odstawały poziomem od produkcji duńskiego studia IO Interactive. Najnowsza część serii o płatnym zabójcy zadebiutowała przed kilkoma dniami w zupełnie nowej konwencji - gra będzie bowiem wydawana epizodami, a z pierwszym z nich miałem już okazję się zapoznać.

Pierwszy epizod dostarcza graczom rozgrywki na około dwie godziny, choć mnogość sposobów na zlikwidowanie naszych celów sprawia, że poszczególne misje możemy przechodzić wielokrotnie - za każdym razem w inny sposób. Poza dwoma zadaniami mającymi charakter samouczka, gra przenosi nas do Paryża, gdzie dwaj rosyjscy miliarderzy organizują pokaz mody. Terenem naszej misji będzie ogromny pałac oraz znajdujący się obok niego ogród. Chciałbym uniknąć „spoilerów” i nie pisać o sposobach na zabicie związanego ze światem mody małżeństwa. Z tego powodu nadmienię tylko, że rozwiązań jest mnóstwo, ale każde wiąże się z bardzo wysokim poziomem trudności.

hitman

Hitmana ciężko obecnie nazwać trzecioosobową strzelanką, którą pod pewnymi względami był przed laty. W najnowszej odsłonie serii liczy się spryt, umiejętność wykorzystania narzędzi o otoczenia bohatera, a także opanowanie i kreatywne myślenie. Sztuczna inteligencja przeciwników stoi na wysokim poziomie, dlatego nawet najmniejszy błąd może skończyć się dla nas wykryciem, które wiąże się zazwyczaj z pewną śmiercią. Jestem pełen podziwów dla twórców, że umieścili na terenie misji aż tak wiele elementów, które mogą pomóc nam w osiągnięciu celu. Oczywiście gra nadal zachowuje charakterystyczne dla serii rozwiązania - przebieranie się, unikanie konkretnych postaci w celu pozostania niewykrytym, chowanie się w szafach oraz skrzyniach itd.

Nie sposób również nie wspomnieć o oprawie graficznej i dźwiękowej nowego Hitmana, a ta jak przystało na ostatnie produkcje Square Enix (Just Cause 3, Rise Of The Tomb Raider), jest naprawdę świetna. Lokalizacje i postacie zostały świetnie zaprojektowane, a animacje i oddanie, szczególnie widocznej w tłumie, naturalności zachowań ludzkich stoją na wysokim poziomie. W grę grałem na PlayStation 4, gdzie działała ona w Full HD przy częstotliwości odświeżenia wynoszącej od 30 do 60 klatek na sekundę zależnie od tego, w jakim miejscu znajdował się nasz bohater. Im więcej szczegółów i animacji, tym ta wartość była niższa. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość zablokowania ustawień na 30 stabilnych fps’ach. O ile ścieżka dźwiękowa gry ma raczej stonowany charakter pasujący do klimatu rozgrywki, tak pochwalić należy przede wszystkim oddanie dźwięków otoczenia, co szczególnie potęguje gwarny klimat pokazu modowego w stolicy Francji.

hitman

Hitman ukaże się w pełnej wersji dopiero w styczniu przyszłego roku, a do tego czasu co pewien czas twórcy będą udostępniać kolejne epizody gry. Już teraz możemy przenieść się do Paryża, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy graczom zostaną udostępnione misje we Włoszech oraz Maroku, a w następnej kolejności pojawią się odcinki w Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Każdy zainteresowany grą musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy woli sięgnąć po Hitmana w styczniu i otrzymać wszystkie misje naraz czy też dawkować sobie rozgrywkę przez najbliższe kilka miesięcy. Celowo nie wspomniałem w tekście o fabule gry, gdyż nie sądzę, że powinienem ją oceniać z perspektywy jednego etapu. Mogę jedynie dodać, że główny wątek zapowiada się bardzo obiecująco.

hitman

Poniżej znajdziecie kilka gier mobilnych, które w mniejszym lub większym stopniu przypominają Hitmana pod kątem klimatu albo mechaniki rozgrywki. Zanim jednak przejdę do opisania tych pozycji, chciałbym podsumować moje wrażenia z pierwszego epizodu, które są bardzo dobre. Czuję oczywiście pewien niedosyt, bo chciałbym jak najszybciej sięgnąć po drugą misję, ale na ten moment wśród wad mogę wymienić długi czas ładowania etapów, zagmatwane menu główne oraz tryb Instinct, który trochę za bardzo ułatwia odnalezienie pewnych rzeczy na mapie. Poza tymi niuansami Hitman to świetna gra, którą gorąco polecam.

Ocena: 9/10

Platforma: PlayStation 4


Hitman Go

Ciekawa turowa gra logiczna, w której musimy przemieszczać naszego bohatera po mapie eliminując wrogów i pokonując przeszkody. Dojście do wyznaczonego miejsca kończy etap, ale osiągnięcie tego celu nie jest łatwe, jeżeli nie chcemy zostać wykryci. Recenzję młodszej siostry Hitmana GO - Lary Croft GO – możecie przeczytać w naszym serwisie.

Hitman: Sniper

Hitman: Sniper dostarcza nam bardziej „shooterowych” klimatów i jak sama nazwa wskazuje - przynosi misje snajperskie. Zadanie jest proste. Musimy wyeliminować cele biorąc pod uwagę ich ruch, pozostanie w ukryciu oraz takie aspekty, jak wiatr i odległość od celu.