Thule, choć kojarzone przede wszystkim z kuframi bagażowymi montowanymi na dachach samochodów, od kilku lat produkuje również akcesoria dla urządzeń mobilnych, także tych od Apple. Na łamach mojego bloga miałem już okazję recenzować zarówno plecaki, jak i różnego rodzaju ochronne obudowy dla iPhone'ów, w tym te z serii Atmos.

Pół roku temu opisywałem pancerną obudowę Thule Atmos X4 dla iPhone'a 6. Zabezpieczała ona iPhone'a przed uszkodzeniami mechanicznymi zarówno z tyłu, z boków, jak i z przodu. Była ona niejako wersją rozwojową obudowy Atmos X3, która nie chroniła przedniego panelu urządzenia. Atmos X4 wyposażony był w nakładkę StratoShield, składającą się z folii ochronnej na ekran, oraz wzmocnionej ramki zabezpieczającej cały przedni panel. Nakładkę naklejało się po prostu na iPhone'a, co moim zdaniem nie było rozwiązaniem optymalnym, wszak pancernych obudów ochronnych nie używam cały czas. Co gorsza, grubość samej ramki skutecznie uniemożliwiała korzystanie z aktywnych boków ekranu, np. celem wysunięcia panelu centrum sterowania lub powiadomień. Przy projektowaniu obudowy Atmos X5 wzięto pod uwagę głosy użytkowników. Opisywana przeze mnie obudowa nie jest jednak tylko i wyłącznie wersją rozwojową, w której poprawiono wady poprzedniego modelu.

Thule Atmos X5

Thule Atmos X5 to pancerna obudowa, która chronić ma nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas upadku urządzenia, ale także zarysowaniami, pyłem i brudem, a także wodą - jest ona bowiem wodoszczelna.

Thule Atmos X5

Podstawę nadal stanowi gruba, wykonana z dwóch rodzajów plastiku obudowa chroniąca boki i tył urządzenia. Tak jak w poprzednich modelach posiada ona specjalne wewnętrzne zabezpieczenia w narożnikach, które mają absorbować energię podczas uderzenia jednym z rogów iPhone'a o powierzchnię. Obudowa wyposażona jest też w ochraniacze przycisków usypiania i regulacji natężenia dźwięku, jak i w ochronę przełącznika wyciszania iPhone'a. Dodatkowo wyposażono ją w zamykane na zatrzask klapy chroniące przed wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi gniazdo Lightning oraz gniazdo słuchawek. Obudowa została także wyposażona w dwie klamry, które mają zabezpieczyć przed przypadkowym oderwaniem od niej nakładki chroniącej przedni panel i ekran.

Thule Atmos X5

Thule Atmos X5

Ta ostatnia nie jest przyklejana (jak w Atmos X4), a przytwierdzana na zatrzask do właściwiej obudowy, a następnie zabezpieczana wspomnianymi klamrami (także zatrzaskowymi). Po zmontowaniu całość tworzy obudowę równie pancerną jak te marki Otterbox czy LIfeproof. Zabezpieczony jest nie tylko ekran, ale także przycisk Home z czytnikiem linii papilarnych (można z niego korzystać), a także przedni i tylni aparat, lampa Flash i głośniki.

Thule Atmos X5

Thule Atmos X5

Oczywiście testowanie wodoodporności każdej tego typu obudowy to stres. A jeśli okaże się, że etui nie jest wodoodporne? Jak dotąd jednak żadne tego typu akcesorium nie zaskoczyło mnie niemiło. Obudowa Thule Atmos X5 jest wodoodporna, przynajmniej na tyle, by uchronić naszego iPhone'a przed przypadkowym zanurzeniem w wodzie.

Thule Atmos X5

Wspominałem na wstępie, że przy projektowaniu opisywanej obudowy uwzględniono uwagi użytkowników Atmosa X4, dotyczące problemów z wysuwaniem z krawędzi ekranu centrum powiadomień i centrum sterowania. W Thule Atmos X5 problem ten rozwiązano. Folia osłaniająca ekran jest w dolnej części wyraźnie od niego dłuższa. Odchudzono też ramkę nakładki w miejscach, w których styka się ona z folią zabezpieczającą ekran. Dzięki temu wysunięcie wspomnianych paneli jest możliwe, choć na pewno nie jest tak wygodne jak w przypadku gołego iPhone'a.

Thule Atmos X5

Wraz z obudową Atmos X5 firma Thule zaczęła moim zdaniem na poważnie konkurować z akcesoriami marki Lifeproof czy Otterbox. To, który produkt wybiorą użytkownicy, zależy już właściwie tylko od ich własnych gustów.

Obudowa ochronna Thule Atmos X5 dla iPhone'a 6 Plus / 6s Plus kosztuje około 275 zł.