Wybór dobrego monitora nie jest łatwy i przed zakupem często nie wiemy, jaką wybrać matrycę, jak odczytywać poszczególne parametry oraz jakie porty będą nam potrzebne. Liczba dostępnych na rynku modeli nie ułatwia podjęcia decyzji. Poniżej znajdziecie opis aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając monitor. Jest to wszak wyjątkowo ważny element naszego zestawu komputerowego, który powinien być użyteczny, chronić nasze oczy i zapewniać nam świetne doznania wizualne. Już na wstępie zaznaczę, że ten tekst jest skierowany do przeciętnego użytkownika. Graficy, fotografowie i inni profesjonaliści powinni skierować swoją uwagę na zupełnie inny segment tej kategorii produktów.

Matryca

Wyróżniamy obecnie dwa typy monitorów ze względu na sposób podświetlenia - LED i CCFL. Tylko pierwszy z tych typów jest wart uwagi. Dobrze byłoby też zwrócić przy zakupie uwagę, czy producent zastosował podświetlenie krawędziowe, czy pełny LED, który jest oczywiście lepszy. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy matryca jest matowa, czy błyszcząca. Wybór jest tutaj jednak kwestią indywidualną, choć większość użytkowników powinna skłaniać się ku błyszczącym ekranom.

Ze względu na technologię wykonania wyróżniamy przede wszystkim cztery typy matryc. Każda z nich ma swoje dobre i złe strony, które przedstawiam poniżej.

TN

Monitory z matrycą TN cechują się przede wszystkim niską ceną, dobrym czasem reakcji (2-4 ms), ale bardzo słabo odwzorowują kolory, wyświetlają płytkie czernie i mają wąskie kąty widzenia w pionie i w poziomie. To budżetowe rozwiązanie, które jednak zadowoli małe grono użytkowników.

MVA

Matryce MVA są rzadko stosowane przez producentów, ale cechują się dobrym czasem reakcji (5-7 ms), szerokimi kątami widzenia i ponadprzeciętnym odwzorowaniem kolorów. Pierwszy tego typu ekran wyprodukowała firma Fujitsu.

PVA

PVA to kompromisowe rozwiązanie - gorsze od matryc IPS, ale zdecydowanie lepsze od paneli TN. Wyróżnia je dobra jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów. Niestety dużym minusem jest wysoki czas reakcji, co dyskwalifikuje zakup tego monitora np. do gier.

IPS

Monitory z matrycami IPS są bardzo uniwersalne, choć niestety nie należą do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy ich wśród sprzętu za mniej niż 1000 zł, co nie powinno stanowić bariery dla wielu użytkowników. Cechują się one bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, dobrym kontrastem i czerniami. Ponadto mają szerokie kąty widzenia i przyzwoity czas reakcji.

monitor

Budowa

Warto zastanowić się nad rozmiarem monitora, który kupujemy. Osobiście uważam, że 20 cali to absolutne minimum. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą ekrany 24-calowe, choć warto zainteresować się także 27-calowymi. Przyjemność korzystania z nich jest naprawdę duża.

Nie bez znaczenia są również proporcje oraz ewentualne wygięcie ekranu. Proporcje 16:9 lub 16:10 to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, choć monitory panoramiczne 21:9 również mogą przypaść wielu użytkownikom do gustu. Dodam również, że wygięcie ekranu to nie jest zbędny bajer, ale bardzo użyteczne rozwiązanie, które sprawia, że obraz jest bardziej głęboki.

Duże znaczenie ma rozdzielczość monitora. Nie warto szukać modeli z ekranem gorszym niż Full HD (1920x1080), a bardziej wymagający użytkownicy powinni się zastanowić nad wyświetlaczami o rozdzielczości 2560x1440 lub 4K. Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania (przynajmniej 60 Hz) oraz funkcję Flicker Free, która zapobiega smużeniu. W trosce o ochronę oczu można również kupić monitor eliminujący światło niebieskie.

Nie bez znaczenia są również rozmaite dodatki, takie jak głośniki, tuner TV, automatyczny czujnik światła czy miejsce na haki do zawieszenia monitora na ścianie. Są to jednak opcjonalne rozwiązania, których wybór zależy od preferencji użytkownika.

monitor

Porty

Duże znaczenie mają porty, które przeważnie znajdują się z tyłu monitora. Osobiście polecam kupno sprzętu z dwoma złączami HDMI i jednym Display Port. Zależnie od potrzeb warto  zwrócić uwagę na obecność portu mini jack, złącza HDTV, S-Video, VGA, D-Sub i DVI. Jest to jednak sprawa indywidualna. Warto także pamiętać, że zawsze możemy skorzystać z przejściówek. Często ich użycie jest obligatoryjne, np. gdy chcemy podłączyć monitor do portu Lightning.

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Wam w wyborze najlepszego monitora. Warto dobrze przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom, aby dokonać zakupu, którego nie będziemy żałowali.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 12/2015:

Pobierz MyApple Magazyn 12/2015