W najnowszym MyApple Magazynie podzieliłem się z Wami moimi wrażeniami z pracy na iPadzie Pro. W tekście wspominam, że jedną z rzeczy, nad którymi Apple musi jeszcze popracować i których wyraźnie brakuje, jest możliwość otwierania dwóch instancji jednego programu w trybie dzielenia ekranu.

Nie da się otworzyć dwóch okien programów Pages, Word, Byword, Numbers, Excel i żadnego innego, w tym systemowej przeglądarki web - Safari. Problem ten można jedynie obejść, otwierając dwa podobne i służące do tego samego programy. I tak możemy otworzyć obok siebie programy Pages i Word, Numbers i Excel czy Safari i Chrome. W tym ostatnim jednak wypadku dzięki wykorzystaniu Safari View Controller, klasy w Swift pozwalającej na umieszczenie w dowolnej aplikacji przeglądarki bazującej na Safari, możemy prawie dokonać niemożliwego - korzystać z dwóch okien Safari jednocześnie.

Sidefari iPad

W tym celu powstał nawet specjalny program nazwany Sidefari, który wykorzystuje wspomnianą bibliotekę Safari View Controller, stając się w istocie prostą kopią Safari. Przydatny wtedy, kiedy faktycznie potrzebujemy otworzyć coś w drugim oknie.

Sidefari iPad

Program wyposażono w rozszerzenie systemowe pozwalające na otwieranie w nim linków także tych pochodzących z właściwego Safari oraz w prostą historię, czyli listę odwiedzonych wcześniej miejsc. Dostępny jest też tryb "reader" wyświetlający treści bez elementów graficznych samej strony.

Sidefari iPad

Jedyne, co trochę irytuje, to fakt, że widoczny nad treścią strony pasek adresu jest w istocie nieaktywny. Aby wpisać adres kolejnej strony należy stuknąć w przycisk "Gotowe" i w osobnym widoku historii wklepać adres we właściwy pasek adresu.

Warto też pamiętać, że Sidefari działa w iOS 9 na iPadzie Air 2, iPadzie mini 4, no i oczywiście na iPadzie Pro. Program dostępny jest w App Store w cenie 0,99 €.