Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apple Watch Ultra


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
464 odpowiedzi w tym temacie

#451 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 02 sierpnia 2024 - 12:29

W ogóle ciekawe, że obecnie coraz więcej osób AW ultra/ultra 2 posiada - chyba, że tylko mi się tak trafia ostatnio. Jeszcze jakiś czas temu, jak migrowałem z urządzenia na urządzenie, to aw ultra na biegach ulicznych lub siłowni, albo nawet na treningach kolarskich, to był wyjątek. Teraz chyba częściej widzę aw ultra na ręce, niż fenixa/epixa. Jest też dużo ogłoszeń z chęcią zamiany garmina na aw ultra. Nie wiem, czy to jest właśnie efekt ostatnich fatalnych softów, czy też coraz większej ilości testów, nawet medycznych, które wskazują, że optyczne czujniki apple są „lata świetlne” przed tymi z garmina/polara czy corosa - o ile w ogóle ktoś zwraca na to uwagę. Nawet LeszekPrawiePro, który testował AW ultra i dawno go odstawił (raczej woli Garminy), obecnie robi ponowny test, po aktualizacji softu do wersji watchos 11 beta. Pewnie jakaś recenzja pojawi się niedługo.


Użytkownik damianmajk edytował ten post 02 sierpnia 2024 - 12:32

  • zboras lubi to

#452 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2024 - 14:07

optyczne czujniki apple są „lata świetlne” przed tymi z garmina/polara czy corosa 

Hehe, no może niekoniecznie. AWU mi notorycznie robił przerwy w pomiarze tętna podczas treningu. Nigdy tego nie zaobserwowałem na G, którego wcześniej używałem przez lata. Ja mam teraz na to wywalone, bo praktycznie zarzuciłem bieganie, a rower ogarniam Garmin Edge, ale to nie zmienia stanu rzeczy.

 

Nawet LeszekPrawiePro, który testował AW ultra i dawno go odstawił (raczej woli Garminy), obecnie robi ponowny test, po aktualizacji softu do wersji watchos 11 beta. Pewnie jakaś recenzja pojawi się niedługo

 

Sam rozważałem nagranie recki podobnej, jak ta, którą tu kiedyś wrzuciłem, jak się watchOS 10 z funkcjami rowerowymi pojawił, ale że 11 nic szczególnego nie wniósł, to olałem temat.



#453 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 02 sierpnia 2024 - 22:44

Hehe, no może niekoniecznie. AWU mi notorycznie robił przerwy w pomiarze tętna podczas treningu. Nigdy tego nie zaobserwowałem na G, którego wcześniej używałem przez lata. Ja mam teraz na to wywalone, bo praktycznie zarzuciłem bieganie, a rower ogarniam Garmin Edge, ale to nie zmienia stanu rzeczy.


Sam rozważałem nagranie recki podobnej, jak ta, którą tu kiedyś wrzuciłem, jak się watchOS 10 z funkcjami rowerowymi pojawił, ale że 11 nic szczególnego nie wniósł, to olałem temat.

Nie no pomiar z ręki w garminie nie istnieje. Weryfikowałem to na kilkunastu zegarkach - fenixy, epixy, enduro 2, tactixy. To nie działa i tyle, no chyba że robisz trening w jednej strefie, bez żadnych dynamicznych akcentów, no i oczywiście do codziennego noszenia, to ok. Ale do treningu jedynie pas ratuje garmina, bo bez niego dane są absurdalne. Już nawet nie pisząc o pomiarze snu czy saturacji, bo to są dane jak ze szklanej kuli u wróżki :) Pisałem już o tym chyba, że w medycznych testach, gdzie max wynik to 1, garmin Fenix 7 ma 0.75 chyba. AW ultra ma 0.98 - to są kolosalne różnice. A przypominam, że m.in. na śnie, pomiarze hrv, garmin buduje recovery, gotowość do treningu itd. Zwyczajnie algorytm tego nie ogarnia i oni o tym wiedzą, ale to jest na zasadzie nie działa i co mi zrobisz, no nic ;)

Natomiast watchOS 11 trochę nowości wrzucił, ale o tym już wpominaliśmy. Training load, te całe vitals - czy jakoś tak, efekt treningu. Brakuje tylko jeszcze recovery, ale pewnie zaraz też będzie. Checkin również ok, bo można robić trening bez telefonu, a działa trochę jak livetrack garmina, z tym że livetrack musi mieć zawsze dostęp do GC i telefonu. W innym wypadku nie działa.

Użytkownik damianmajk edytował ten post 02 sierpnia 2024 - 22:45


#454 SilentPL

SilentPL
  • 194 postów

Napisano 18 września 2024 - 10:55

Training load, te całe vitals - czy jakoś tak, efekt treningu. Brakuje tylko jeszcze recovery, ale pewnie zaraz też będzie.

 

A ten Training Load to nie jest prawie jak recovery tylko mniej jasne, bo nie pokazuje procentowo? Generalnie jeżeli patrzymy na Recovery pod kątem możliwości na kolejnym treningu, to w sumie Traning Load te dane dostarcza. Ja zamierzam i tak spiąć dane z AW z appką Athlytic bo to ponoć daje wszystko łącznie z Recovery opartym o HRV i temperaturę skóry.


 iPhone 15 Pro | MacBook Pro 2023 M2 Pro 16'' | iPad Mini 6G | Apple Watch SE | AirPods Pro 2


#455 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2024 - 11:02

Recovery w Athlytic bazuje na HRV i tętnie (oba mierzone podczas snu). Jeżeli szukasz czegoś bardziej na kształt Body Battery w Garminie, to sprawdź apkę Bevel.

#456 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 września 2024 - 11:23

A ten Training Load to nie jest prawie jak recovery tylko mniej jasne, bo nie pokazuje procentowo? Generalnie jeżeli patrzymy na Recovery pod kątem możliwości na kolejnym treningu, to w sumie Traning Load te dane dostarcza. Ja zamierzam i tak spiąć dane z AW z appką Athlytic bo to ponoć daje wszystko łącznie z Recovery opartym o HRV i temperaturę skóry.

Nie no to są zupełnie inne statystyki. Training Load to obciążenie - czy jesteś w trendzie, czy ponad czy poniżej ogólnego obciążenia treningowego. Recovery natomiast to analiza jak Twój organizm „odpoczął” po intensywnym treningu lub kumulacji treningów. Apple Watch nie ma takiego wskaźnika jak recovery. Nawet ten, który jest w Athlytic, jest bardzo ułomny, bo wystarczy zrobić poranną sesję uważność, czy jakoś tak to się nazywa, i już masz recovery dużo wyższe. Zakładam zatem, że ten wskaźnik nie jest w ogóle miarodajny. Co więcej HRV w apple mierzone jest z bardzo małą częstotliwością, zatem i wynik końcowy jest obarczony dużym błędem. Żeby to zmienić trzeba wejść w ustawienia apple health i wybrać to, co pokazane jest na filmie. Ale wtedy pozbawiamy się funkcji informowania o nieprawidłowych parametrach serca, a zamiast tego dostajemy % raport, chyba na koniec tygodnia, o możliwości arytmii. Bo w tym ustawieniu musisz wymusić, że arytmię posiadasz.

 

https://youtu.be/_Bu...02VfmXS3QXkskU-



#457 SilentPL

SilentPL
  • 194 postów

Napisano 18 września 2024 - 17:11

Recovery w Athlytic bazuje na HRV i tętnie (oba mierzone podczas snu). Jeżeli szukasz czegoś bardziej na kształt Body Battery w Garminie, to sprawdź apkę Bevel.

 

Czegoś bardziej jak Body Battery w Garminie to nie, bo akurat ten ficzer u nich kompletnie nie działa i pokazuje głupoty. Bevel bazuje na danych z AW z appki Zdrowie?

 

Nie no to są zupełnie inne statystyki. Training Load to obciążenie - czy jesteś w trendzie, czy ponad czy poniżej ogólnego obciążenia treningowego. Recovery natomiast to analiza jak Twój organizm „odpoczął” po intensywnym treningu lub kumulacji treningów. Apple Watch nie ma takiego wskaźnika jak recovery. Nawet ten, który jest w Athlytic, jest bardzo ułomny, bo wystarczy zrobić poranną sesję uważność, czy jakoś tak to się nazywa, i już masz recovery dużo wyższe. Zakładam zatem, że ten wskaźnik nie jest w ogóle miarodajny. Co więcej HRV w apple mierzone jest z bardzo małą częstotliwością, zatem i wynik końcowy jest obarczony dużym błędem. Żeby to zmienić trzeba wejść w ustawienia apple health i wybrać to, co pokazane jest na filmie. Ale wtedy pozbawiamy się funkcji informowania o nieprawidłowych parametrach serca, a zamiast tego dostajemy % raport, chyba na koniec tygodnia, o możliwości arytmii. Bo w tym ustawieniu musisz wymusić, że arytmię posiadasz.

 

https://youtu.be/_Bu...02VfmXS3QXkskU-

 

Masz rację. Czytałem właśnie, że AW HRV mierzy rzadko w ciągu dnia, jedynie częściej w nocy. Patent z wymuszoną arytmią nie jest zły, skoro i tak procentowo pokazuje ile razy ją miałeś. Skoro jesteś zdrowy to powinieneś ją mieć na 0%, więc w sumie nie tracisz tej informacji, a jedynie powiadomienie. 

 

Ogólnie dużo się mówi, że HRV to najistotniejsza część recovery, a ja się zastanawiam czy aby napewno. W sensie w stosunku do innych parametrów. A na koniec dnia, w sumie mnie to średnio interesuje to recovery bo jak się czuje wypoczęty, to mam gdzieś to co mi pokaże telefon. W tym kontekście strain wydaje się bardziej przydatny.


 iPhone 15 Pro | MacBook Pro 2023 M2 Pro 16'' | iPad Mini 6G | Apple Watch SE | AirPods Pro 2


#458 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 września 2024 - 18:28

Czegoś bardziej jak Body Battery w Garminie to nie, bo akurat ten ficzer u nich kompletnie nie działa i pokazuje głupoty. Bevel bazuje na danych z AW z appki Zdrowie?


Masz rację. Czytałem właśnie, że AW HRV mierzy rzadko w ciągu dnia, jedynie częściej w nocy. Patent z wymuszoną arytmią nie jest zły, skoro i tak procentowo pokazuje ile razy ją miałeś. Skoro jesteś zdrowy to powinieneś ją mieć na 0%, więc w sumie nie tracisz tej informacji, a jedynie powiadomienie.

Ogólnie dużo się mówi, że HRV to najistotniejsza część recovery, a ja się zastanawiam czy aby napewno. W sensie w stosunku do innych parametrów. A na koniec dnia, w sumie mnie to średnio interesuje to recovery bo jak się czuje wypoczęty, to mam gdzieś to co mi pokaże telefon. W tym kontekście strain wydaje się bardziej przydatny.


Będąc lata w ekosystemie garmina, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że zmienność rytmu - HRV, po nocy (wtedy wyniki są najbardziej rzetelne) to najlepszy wskaźnik garmina od kiedy istnieje. I to działa wręcz idealnie - pokazuje kiedy trenujesz ok, kiedy za dużo, kiedy zbliża się choroba. U mnie, jak wpadnie poniżej określonego trendu, czyli mam pomarańczowy albo już w ogóle czerwony, to kwestia 1-2 dni i łapie mnie infekcja. Żaden inny wskaźnik tak idealnie nie oddaje obciążenia organizmu. Ale nie mogę też narzekać na gotowość treningową u garmina, bo też jest ok. Apple Watch aż tak dokładnie tego nie pokazuje. Taki Athlytic pokazuje tylko recovery rano, ale jak już zrobisz trening to ten wskaźnik w ogóle się nie zmienia. Musiałbyś mieć kolejną aplikację, płatną, czyli Training Today, która zmienia się w trakcie dnia, razem z tym, jak trenujesz. Ale do ideału również bardzo daleko. W garminie natomiast gotowość treningową/recovery masz aktualizowaną cały czas. Czyli, przykładowo - rano masz 80/100, idziesz zrobić mocny trening i spada na 30/100.

Użytkownik damianmajk edytował ten post 18 września 2024 - 18:28

  • SilentPL lubi to

#459 SilentPL

SilentPL
  • 194 postów

Napisano 18 września 2024 - 19:24

Kolega bardzo cenne informacje podaje. Właśnie też mi się obiło o uszy, że HRV świetnie oddaje kiedy prawdopodobnie coś Cię złapie, a w połączeniu z temperaturą nadgarstka to już w ogóle jesteś w stanie dwa dni przed przeziębieniem jakoś zareagować. Chociaż znam trenerów, co to czytają z tętna i im się sprawdza. :D 

 

Testowałeś może ten hack HRV na AW? W sensie w momencie gdy zczytuje HRV częściej to te dane są porównywalne z Garminem? Bo jeżeli tak, to można pominąć ładne wykresy i popatrzeć na realne dane i wyciągnąć wnioski.

 

Jak dojdzie mój nowy AW, to zrobie testy, sprawdzę ile razy mierzy HRV w ciągu dnia i w nocy a następnie włączę ten tryb arytmii i zobaczymy jak często pobiera odczyty.


 iPhone 15 Pro | MacBook Pro 2023 M2 Pro 16'' | iPad Mini 6G | Apple Watch SE | AirPods Pro 2


#460 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2024 - 19:41

Bez tego hakowania mam ok. 12 pomiarów na dobę.

#461 Sqgo

Sqgo
  • 8 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 września 2024 - 10:07

Po zmianie mierzenia HRV w AW (ta opcja z arytmią) to jest około 55-60 pomiarów na dobę. Jak porównałem średnie nocne AW vs Garmin to wychodzi porównywalnie.



#462 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 19 września 2024 - 13:18

Kolega bardzo cenne informacje podaje. Właśnie też mi się obiło o uszy, że HRV świetnie oddaje kiedy prawdopodobnie coś Cię złapie, a w połączeniu z temperaturą nadgarstka to już w ogóle jesteś w stanie dwa dni przed przeziębieniem jakoś zareagować. Chociaż znam trenerów, co to czytają z tętna i im się sprawdza. :D

 

Testowałeś może ten hack HRV na AW? W sensie w momencie gdy zczytuje HRV częściej to te dane są porównywalne z Garminem? Bo jeżeli tak, to można pominąć ładne wykresy i popatrzeć na realne dane i wyciągnąć wnioski.

 

Jak dojdzie mój nowy AW, to zrobie testy, sprawdzę ile razy mierzy HRV w ciągu dnia i w nocy a następnie włączę ten tryb arytmii i zobaczymy jak często pobiera odczyty.

 

Kolega bardzo cenne informacje podaje. Właśnie też mi się obiło o uszy, że HRV świetnie oddaje kiedy prawdopodobnie coś Cię złapie, a w połączeniu z temperaturą nadgarstka to już w ogóle jesteś w stanie dwa dni przed przeziębieniem jakoś zareagować. Chociaż znam trenerów, co to czytają z tętna i im się sprawdza. :D

 

Testowałeś może ten hack HRV na AW? W sensie w momencie gdy zczytuje HRV częściej to te dane są porównywalne z Garminem? Bo jeżeli tak, to można pominąć ładne wykresy i popatrzeć na realne dane i wyciągnąć wnioski.

 

Jak dojdzie mój nowy AW, to zrobie testy, sprawdzę ile razy mierzy HRV w ciągu dnia i w nocy a następnie włączę ten tryb arytmii i zobaczymy jak często pobiera odczyty.

Testowałem, ale weź pod uwagę, że aplikację Athlytic robi jeden człowiek. Chociażby nie wiem jak się starał, to pomiary tam i dane nigdy nie będą tak dobre, jak w Garminie. Umówmy się - i tu, i tu, jest pewnien algorytm. Ale u Garmina to działa lepiej, bo taka gotowość treningowa brana jest z kilkunastu wskaźników, od HRV, przez sen, obciążenie treningiem, intensywność treningu, body battery, pomiar temperatury (to od wersji garmina 7 pro dopiero). Jest cały wykaz danych, które podlegają ocenie przez algorytm garmina. Dodatkowo, w trakcie treningu, chyba po 5 minutach, dostajesz od Garmina informację o przygotowaniu wydolnościowym/ocenie przygotowania (chyba tak to się nazywa) do tego treningu - też jest odpowiednia skala. Athlytic bierze tylko sen i tętno, zatem te dane są nijakie. Zasada raczej jest inna - jeżeli chcesz mieć zegarek sportowy z dużą ilością danych i statystyk, które są ok, ale wiesz, że to tylko algorytm - to tylko Garmin. Jeżeli w ogóle nie interesują Ciebie statystyki, chcesz mieć totalny basic, ale wolisz więcej funkcji smart - to apple. Innej drogi nie ma :) Inna sprawa to które czujniki, z nadgarstka, są dokładniejsze. No i tutaj apple wygrywa już od wielu lat. Dlatego ja do garmina mam zawsze pas na trening, bo inaczej dane z pomiaru optycznego są ok, jako uśrednione, ale nie jako konkretne strefy treningu, szczególnie mocnego lub dynamicznego. No ale my tu nie o tym :)



#463 SilentPL

SilentPL
  • 194 postów

Napisano 20 września 2024 - 09:29

Zasada raczej jest inna - jeżeli chcesz mieć zegarek sportowy z dużą ilością danych i statystyk, które są ok, ale wiesz, że to tylko algorytm - to tylko Garmin. Jeżeli w ogóle nie interesują Ciebie statystyki, chcesz mieć totalny basic, ale wolisz więcej funkcji smart - to apple. Innej drogi nie ma :) Inna sprawa to które czujniki, z nadgarstka, są dokładniejsze. No i tutaj apple wygrywa już od wielu lat. Dlatego ja do garmina mam zawsze pas na trening, bo inaczej dane z pomiaru optycznego są ok, jako uśrednione, ale nie jako konkretne strefy treningu, szczególnie mocnego lub dynamicznego. No ale my tu nie o tym :)

 

Interesują mnie statystyki i chce coś, co śledzi bardzo dobrze sen, recovery, strain oraz dobrze śledzi treningi. Funkcje smart mnie nie interesują za bardzo. Jednocześnie nie podoba mi się Garmin, to jak działa, to że nie jest to natywnie spięte z iOS, plus jak słyszę że nowe garminy się restartują wiele razy, albo lagują, to jest to dla mnie nie do przyjęcia w zegarku za ponad 4k, który nawet nie jest zbytnio smart. ;) 

 

Dlatego zawęziłem wybór między Whoop a AW. Ten pierwszy nie ogarnia treningów, do reszty jest fajny, ale nie na tyle żeby za niego płacić ponad kafla rocznie. Dlatego padło na danie szansy AW i nawet używanie 3rd party appek typu Athlytic. Poza tym, watchOS 11 wprowadza Vitals i Training Load i wydaje się to obiecujące.

 

A na koniec dwa, to mi nawet wystarczą gołe dane tętna, hrv i temperatury, żeby wywnioskować, że np. rozkłada mnie jakieś przeziębienie. 

 

PS: Zaraz nas tu moderacja pogoni o offtop, może trzeba założyć wątek o fitness trackingu ogólnie, bo mnie osobiście ten temat od paru dni mocno zajmuje. 


 iPhone 15 Pro | MacBook Pro 2023 M2 Pro 16'' | iPad Mini 6G | Apple Watch SE | AirPods Pro 2


#464 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 064 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 września 2024 - 09:39

Moderacja, przynajmniej ja, przyzwala na rozmowę o fitness trackingu w kontekście AWU2 i porównania do innych marek.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#465 damianmajk

damianmajk
  • 764 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 20 września 2024 - 10:07

@SilentPL - nie chcę całości cytować, bo bez sensu na pół strony wrzucać cytat. Tak, tu masz rację - garmin to żaden smart, ktokolwiek i cokolwiek by o tym pisał. Chociaż ja dostaję zawsze po głowie, na każdej grupie garmina, jak tak piszę, bo jako argument mam zawsze tekst kogoś, że przecież nawet producent, w nazwie, podaje że to smartwatch :) z iOS tez ma bardzo słabą integrację, przynajmniej nie na takim poziomie, jak ja bym chciał mieć. W każdym razie - jeżeli chcesz mieć AW z dużą ilością danych, to poniżej podaję aplikacje, z których masz praktycznie te same informacje, co z garmina. Niestety każda płatna - część jednorazowo, część w ramach subskrypcji. Chyba kiedyś o tym pisałem już, ale może ktoś skorzysta:

- WorkOutDoors- best of the best do treningu. Jest wszystko, podłączasz czujnik na Bluetooth jaki chcesz, masz mapy offline, generalnie niczego więcej chcieć nie można

- Athlytic - to już znasz, trochę taki Garmin Connect z dużą ilością statystyk i danych, które działają na trochę innych algorytmach niż Garmin, ale jest ok. W mojej ocenie można na to poglądowo patrzeć

- Training Today - posiada m.in. jeden wskaźnik analizujący naszą gotowość treningową. Zmienia się w trakcie dnia

- AutoSleep - pomiar snu. Nie znalazłem żadnej innej lepszej i tak dokładnej. Wykrywała nawet drzemki zanim Apple to wprowadziło natywnie. Działa dużo dokładniej niż jakikolwiek Garmin

- Heart Analyzer - bardzo dobra aplikacja do wszystkich aspektów pracy serca, stref tętna. Robi fajne podsumowania w formie PDF

- Pedometer lub StepsApp - kroki, wyzwania itd. Fajnie wygląda i łączy dane z telefonu oraz zegarka. Przykładowo jak prowadzisz wózek z małym brzdącem to garmin kroków nie liczy, bo algorytm nie działa. Z tą aplikacją działa na AW, bo kroki liczy telefon, a później robi kumulację danych z zegarkiem, w ciągu dnia.

-Strong - to na siłownię. Również lepszej nie znalazłem. Plany, treningi, schematy ćwiczeń, filmiki jak robić dany trening. Dużo opcji jest też bezpłatna

 

-HealthFit - w sumie od tej to mogłem zacząć. To jest rozbudowana aplikacja natywna Apple, czyli taki Fitness na sterydach. Pozwala na połączenie z profesjonalnymi serwisami sportowymi - Strava, Runalyze, Intervals.icu. Ma również możliwość eksportowania danych w formie plików FIT. O tyle fajne, że jest taka strona FitFiletools, na której po wgraniu treningu w postaci pliki FIT, możesz wrzucić do każdego serwisu, w tym do Garmina i wskazać, że robiłeś to Garminem właśnie. Dzięki temu zaczytują się wszystkie statystyki, Garmin Connect nawet wyświetli i zaliczy to do wyzwań, bo myśli, że trenowałeś urządzeniem Garmina.

 

-RunGap - aplikacja do migracji danych z każdego portalu na każdy inny portal - ma też opcję fake device, czyli jak wyżej - trenujesz AW, ale zaznaczasz że Garminem i zaliczają się odznaki do Garmin Connect

To tyle, tak w skrócie :)


Użytkownik damianmajk edytował ten post 20 września 2024 - 10:15

  • SilentPL i Motion950 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych