Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Moutain Lion... Co Wam się podoba, a co Was denerwuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
330 odpowiedzi w tym temacie

#76 matematicus

matematicus
  • 29 postów
  • SkądMiędzyzdroje,Polska

Napisano 30 lipca 2012 - 06:56

Jeżeli używa ktoś ONYX to wersja z Liona nie działa na ML, ale jest nowy na ML :) Po pobraniu zmienia ikonkę na niebieską. Poprzednią wersję usuwamy :) Warto Onyxem przebudować Spotlight. Trochę to trwa :(

#77 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 09:57

To, co mi się podoba:
- system jest o wiele szybszy


Czy aby na pewno? Ja mam wrażenie że windows 7 w VMware chodzi mi szybciej niż Mountain Lion na i5 i 8GB ramu :)

- poprawki wizualne (śliczny nowy Dock, Launchpad, Dashboard)


Jeżeli chodzi o dock to w chwili obecnej wygląda on bardziej jak podróbki stylu OSX na linuksie, reszta jak najbardziej jest ok :)

- użyteczne aplikacje Wiadomości, Przypomnienia oraz Notatki


Uruchamiając Mac AppStore odpowiedników tych aplikacji jest sporo, i nikt jakoś z entuzjazmem do nich nie podchodzi w sensie przypomnień i notatek, co do wiadomości to raczej przegrana z miejsca bo w polsce liczy się tak na prawdę GG i Skype.

- centrum powiadomień


Z jednej strony super, ale i bez sensu. Z chwilą kiedy on będzie powiadamiał sam z siebie niezależnie od aplikacji będzie super. Jak ja sobie uruchomię klienta pocztowego ręcznie to tak na prawdę centrum powiadomień nie jest już potrzebne.

- odświeżone Safari (zunifikowany pasek adresu i wyszukiwania, Tab View)


Pomysł na pewno dobry, ale przeglądarka nie zawsze potrafi ocenić co chcemy i pojawia się problem bo trzeba robić daną rzecz po raz kolejny.

#78 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 09:57

A nie można "przebudować" Spotlighta po ludzku, dodając dysk do wyjątków i go stamtąd usuwając, albo przez proste komendy z Terminala? Od razu trzeba Onyxa zaprzęgać? :)

Co mi się bardzo podoba (przesiadka z 10.6 na 10.8):
-szybkość - nie jest gorsza niż Snow Leoparda mimo większych wymagań sprzętowych, odczucie płynności w czasie pracy zdecydowanie na plus

Co mi się podoba (przesiadka z 10.6 na 10.8):
-nowe aplikacje - Wiadomości, Przypomnienia, Notatki bo używam ich na iPhonie - troszkę za proste, ale dobrze robią to co mają za zadanie
-nowe Safari i Mail - przeglądarka jest szybka i przyjemnie się jej używa, Mail też się poprawił
-to co było już w Lionie ale dla mnie nowe - zmiany w Spotlight, zmiany w Finderze, nowy QuickLook
-Share Sheets - fajna sprawa, mam nadzieję że jest do tego jakieś API i aplikacje będą mogły tam wrzucić swój przycisk, np. Evernote chciałbym widzieć wszędzie pod ikonką Share Sheets :)
-tryb pełnoekranowy - wreszcie jest w większej ilości aplikacji i za to plus, choć oczywiście sama opcja fullscreena jest dla mnie głupia już na 13" ekranie, na mniejszych ma sens

Co mnie naprawdę denerwuje (łącznie dla 10.7 i 10.8):
-zapisywanie plików - nie to, że nie ma "Save as" łatwo widocznego, tylko że jest niekonsekwentnie, inaczej w zależności od aplikacji - jedna chce zapisać domyślnie w iCloud, druga na dysku, trzecia w ogóle nie chce zapisywać bo się od razu zamyka
-iCloud - za to że nie jest taki jak mógłby być, nie ma nawet połowy podstawowych funkcjonalności i robi de facto tylko za backup online dla niektórych aplikacji
-niekonsekwencja - nielogicznie pomieszane opcje w Preferencjach, aplikacje Apple pisane z olaniem Apple HIG - źle to wpływa na UX i ogólną przyjemność obsługi
-wersjonowanie - pliki w kilku wersjach to fajna sprawa, ale nie jak mam mały SSD i spore, często zmieniane pliki; jest przecież Time Machine więc po co mi domyślnie Versions?

Co mnie trochę denerwuje, ale przeżyję (łącznie dla 10.7 i 10.8):
-brak Front Row - nie kupię Apple TV nawet jak wytną Quick Time Playera, więc co komu przeszkadzało to zostawić?
-nowe AFP i stara Samba - mój dysk sieciowy muszę sobie teraz mapować jako SMB bo jest stary i nie dostanie już aktualizacji dla nowego AFP
-Mission Control i Expose - niech sobie będą rozdzielone, jak się przyzwyczaję to jest nawet fajne, ale nie jest fajne to, że miniaturka zminimalizowanego okna jest taka mała i nie widać jej w MC a jak wszystko zminimalizuję to MC już nic nie znajdzie bez klikania w Docku, do tego kilka innych głupot jak dziwne działanie spacji w Expose i MC
-usuwanie programów - nie wiem czy to przez sandboxing czy co innego, ale przeważnie nie da się tak prosto i skutecznie usunąć aplikacji ze śmieciami, no i dziwnie się usuwa aplikacje z poziomu Launchpada...

Mimo tylu wyliczonych minusów - jest dobrze, bo nie jest gorzej ;) Ci co narzekają na brak innowacji - one są, drobne ale bardzo użyteczne np. Share Sheets. Tylko wykonanie na razie nie jest idealne, szkoda że Apple nie idzie drogą taką jak dawniej czyli poprawiania i dopracowywania rozwiązań a w zamian za to oferuje zmienione, "nowe" bo lud oczekuje wciąż nowego "wow". Dla mnie dopracowanie tego co jest i lekkie rozszerzenie funkcjonalności dałoby system prawie idealny dla domowego użytkownika.

#79 prissin

prissin
  • 261 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 lipca 2012 - 10:35

Seb, to czysto subiektywna opinia :)

#80 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 13:51

Seb, to czysto subiektywna opinia :)


Ja się staram być obiektywny :)

#81 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 30 lipca 2012 - 15:12

Ja się staram być obiektywny :)


Ne mozesz byc obiektywnym jesli patrzysz na cos i oceniasz cos przez pryzmat wlasnych preferencji. Dlatego nie jestes obiektywny w jakikolwiek sposob, ani nawet na to nie patrzysz obiektywnie.


Nikt zreszta na tym swiecie nie jest ;). EOT.

#82 nutabe

nutabe
  • 47 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 lipca 2012 - 15:27

Zniknęły informacje o dostępnym miejscu na dysku po kliknięciu na ikonę dysku. To info co było na dole... Gdzie to jest teraz?

#83 SweepeRpl

SweepeRpl
  • 196 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 15:30

Finder -> Widok -> Pokaz pasek statusu

#84 zzachm

zzachm
  • 347 postów
  • SkądW-w

Napisano 30 lipca 2012 - 17:03

-Mission Control i Expose - niech sobie będą rozdzielone, jak się przyzwyczaję to jest nawet fajne, ale nie jest fajne to, że miniaturka zminimalizowanego okna jest taka mała i nie widać jej w MC a jak wszystko zminimalizuję to MC już nic nie znajdzie bez klikania w Docku, do tego kilka innych głupot jak dziwne działanie spacji w Expose i MC


Po wywołaniu MC (4 palce w górę) na danej grupie zrób gest 2 palce w górę. Co do zminimalizowanych okien to szczerze mnie to dziwi po przesiadce ze SL.

#85 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 18:52

Ale ten gest tylko trochę rozsuwa okna w MC a dalej nie widać zminimalizowanych. Jak zminimalizuję wszystkie to muszę ich szukać po omacku. A wystarczyło nie zepsuć tego co było :) Aha zapomniałem o jednej rzeczy - brak wybudzania ekranu touchpadem! :(

#86 Kayne

Kayne
  • 189 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 00:24

Jest wybudzanie ekranu touchpadem. Przynajmniej jak ja klikam touchpada to wybudza.

#87 zirk

zirk
  • 598 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 07:28

U mnie wszystko chodzi jak burza. Robiłem nakładkę. Temperatura CPU 55 stopni przy włączonym Safari, Mail, iTunes, iPhoto. Safari superszybkie. Bateria na razie pokazuje 3,5h przy 81% naładowania, ale w tle chodzi iTunes Match. Ja jestem zadowolony.

#88 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 07:59

Jest wybudzanie ekranu touchpadem. Przynajmniej jak ja klikam touchpada to wybudza.


Jak klikam to wybudza, ale jak dotykam to nie. Pod Snow Leopardem tak nie było.

#89 zirk

zirk
  • 598 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 08:08

U mnie wybudza.

Dodatkowo, żeby przywrócić dawne expose (w pewnym stopniu) - w Preferencje systemowe->Mission Control odhacz grupuj okna wg programów.

Teraz w MC będą wszystkie okna osobo.

---------- Wpis dodano o 09:08 ---------- Poprzedni wpis dodano o 09:04 ----------

Edit - Jeśli chodzi o nowy Dock to sam design mi się podoba, ale już oznaczenie włączonych aplikacji już nie. Nieczytelne.

#90 zirk

zirk
  • 598 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 10:18

E2 - denerwuje mnie działanie messages na macu, a konkretnie to, że przestały do mnie dochodzić zdjęcia. Dochodzą na iphona i ipada, ale na maca już nie - sam tekst. W lionie działało to bez problemu. WTF?

#91 yendashfun

yendashfun
  • 187 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 lipca 2012 - 14:07

Chyba tu nie pasuję, wszytko mi działa jak powinno. Co prawda, nauczony doświadczeniem system instalowałem na czysto z jakiegoś zewnętrznego kawałka dysku.

#92 chato.pl

chato.pl
  • 1 182 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 lipca 2012 - 16:58

A czy w ML można zmienić wygląd folderu dodanego do docka Dołączona grafika
Konkretnie chodzi mi o ikonę folderu Dropboxa - chciałbym żeby wyglądał tak jak na biurku - z logiem usługi.
Dołączona grafika

#93 a11

a11
  • 511 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 17:19

@chato.pl PPM na katalog w Docku i Pokaż jako ustaw jako katalog.

#94 chato.pl

chato.pl
  • 1 182 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 lipca 2012 - 17:24

Thx a11.
Wiedziałem, że to musi być coś prostego :)

#95 barneius

barneius
  • 220 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 22:12

Mam MacBooka Pro C2D 4GB. Po przejściu ze SLeopard na Lion bardzo spodobały mi się nowe funkcje, a w szczególności tryby pełnoekranowe i przechodzenie pomiędzy nimi gestami. Niestety komp przy tym znacząco zwolnił i zaczął ku mojemu zdziwieniu łapać zawiechy (piekielna tęcza). To było bardzo rozczarowujące ale uznałem, że to może mój komp już niedomaga. Upgrade do MLiona spowodował, że laptop jakby wrócił do swojej pierwotnej prędkości (no może poza czasem uruchamiania i zamykania systemu) a zarazem zachował całą funkcjonalność Liona. I to mi się najbardziej podoba. Widać, że włożyli masę pracy w optymalizację :) Warto było wydać te 17 Euro choćby na takie przyśpieszenie. Poza tym wyraźnie przyśpieszyło też samo Safari - podstawowy program w moim użyciu. Duży plus. Bardzo jestem też ciekaw jak sprawdzały się będą zakładki iCloud po wyjściu iOS6. Często zdarza mi się zamiennie korzystać z MacBooka i iPada... Denerwujące rzeczy - na razie nie stwierdziłem nic nowego co by mi przeszkadzało - choć wciąż brakuje mi kilku opcji z Windowsa - np. dlaczego u licha w menu podręcznym po kliknięciu na plik czy folder nie ma opcji wytnij?!?!? PS. No i na ML jakby bateria znów dłużej trzymała :)

#96 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 31 lipca 2012 - 22:33

@up Zaznaczasz plik/folder - CMD + C, przechodzisz do interesującego się folderu - CMD + OPTION + V - działa na zasadzie wytnij wklej.

#97 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 31 lipca 2012 - 22:54

@ barneius Co to pewnych braków, które zauważasz po przesiadce z Windows to po pewnym czasie wprawisz się i stwierdzisz, że rozwiązania stosowane w Windows są dziwne ;) Tak więc wszystko przed Tobą.

#98 barneius

barneius
  • 220 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 23:01

@GreaTskY ThX :) @Dorsześ Myślałem, że nastąpi to szybciej. Używam OSX od ponad dwóch lat. No ale na Windzie działałem od czasów 386SX :D

#99 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 31 lipca 2012 - 23:07

@barneius też zaczynałem zabawę od 386... jednak po latach walk i litrach wylanych łez bardzo szybko przyswoiłem sobie OSX :D

#100 Acryl

Acryl

  • 168 postów

Napisano 31 lipca 2012 - 23:31

Mnie denerwuje to, że nie potrafię zmienić ikony Findera w doku. Programy, które to robiły na Lionie ie robią tego na ML. Edit: już mnie nie denerwuje :) bo da się zmienić co też i zrobiłem :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych