Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 15'' 2012. Recenzja użytkownika.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1358 odpowiedzi w tym temacie

#76 lashred

lashred
  • 254 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 17 lipca 2012 - 16:18

@koyoot: a wiesz może jak wygląda praca zawiasów? Chodzi mi o sztywność, czy klapa się nie kolebie i jak jest otwarty i czy klapa nie opada podczas obracania laptopem w różnych płaszczyznach

#77 wombat16

wombat16
  • 77 postów

Napisano 17 lipca 2012 - 16:38

@lashred klapa laptopa jest bardzo sztywna, ciężko sprawić aby ruszyła się wbrew naszej woli

#78 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 lipca 2012 - 09:35

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika


Właśnie wczoraj pierwszy raz widziałem go na żywo.
Szyba jak widać dalej "wali" fleksami po oczach, choć trzeba przyznać, że jest odrobinę lepiej od poprzednika, bo jednak trochę światła udaje się rozproszyć.
Mam starego ALU 15,4" i chyba długo nie będę zmieniał. Mocy mi nie brakuje (programowanie, internet).
Mam stacjonarny z Sandy Bridge, więc tu mogę obciążać go na maxa.
Jedyne co planuję zakupić od Apple, to ML, najchętniej na pendrivie, jak to zrobiłem z Lionem.

#79 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 20 lipca 2012 - 13:01

Ja jako użytkownik MBPr mogę śmiało polecić ekran. Komputer mam pod oknem, zawsze miałem matowe MBP bo w gloosy nie widziałem nic. Teraz na Retinie widać wszystko bez odbić. Także śmiało można kupować :)

#80 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 20 lipca 2012 - 18:22

Chcialbym wiedziec, jak u was moi drodzy uzytkownicy Retina Macbook Pro wyglada konsumpcja RAMu przez system? Wykorzystujecie 8/16 GB w swojej pracy? A jak wyglada apetyt komputera podczas przegladania internetu?

#81 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 20 lipca 2012 - 18:25

Ja mam zawsze 4-5Gb wolnego z 8GB. A używam safari 3-4 karty, mail, iTunes. Także nie jest źle, dobrze ze nie brałem 16GB.

#82 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 20 lipca 2012 - 18:33

Ja mam zawsze 4-5Gb wolnego z 8GB. A używam safari 3-4 karty, mail, iTunes.

Także nie jest źle, dobrze ze nie brałem 16GB.


3-4 Karty Safari, Mail i iTunes i 4 GB nie ma? O_O

Hmmm, a ja myslalem ze wystarczy mi 8GB do wirtualizacji Win7...

#83 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 20 lipca 2012 - 18:39

System tak rozporządza jak może najlepiej. Jak jest tego ramu dużo to zawsze jakoś wykorzysta, dla mnie czy mam 4 czy 8 to bez znaczenia.

#84 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 21 lipca 2012 - 11:21

Ja mam zawsze 4-5Gb wolnego z 8GB. A używam safari 3-4 karty, mail, iTunes.

Także nie jest źle, dobrze ze nie brałem 16GB.


POPIERAM

#85 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 21 lipca 2012 - 11:39

iron.gery - jak możesz to sprawdź (będę wdzięczny) jak zmienia się ilość wolnego RAMu jak otworzysz w Safari (bądź innej przeglądarce) powiedzmy 30 kart.

Mój schemat pracy i przyzwyczajeń jest taki, że mam praktycznie zawsze otwarte min. 10-15 kart, a bardzo często 20-30 i więcej (jak przeglądam allegro w poszukiwaniu czegoś do kupienia to nieraz przekracza 50 ;).

#86 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 lipca 2012 - 11:54

POPIERAM


No w sumie ciężko, żeby do przeglądarki, poczty i odtwarzacza muzyki potrzebować 16GB RAM, takie rzeczy to można robić na starociach, które nie widziały więcej jak 1GB RAM (do takich zastosowań to i tak luksus).

#87 Kagain

Kagain
  • 583 postów
  • SkądGrodzisko, ELW, PL

Napisano 21 lipca 2012 - 12:02

Ja na komputerze do pracy (służbowy laptop Dell) mam 8GB RAMu i już mi trochę mało (VMware z Win2008 Server + zdeployowanym oprogramowaniem + eclipse + standard (office, FF, IE, Chrome, itp.)). RAMu brakuje szczególnie kiedy trzeba odpalić druga maszynę wirtualną. Ale każdemu według potrzeb, jak to kiedyś mawiano ;)

#88 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 21 lipca 2012 - 13:24

iron.gery - jak możesz to sprawdź (będę wdzięczny) jak zmienia się ilość wolnego RAMu jak otworzysz w Safari (bądź innej przeglądarce) powiedzmy 30 kart.

Mój schemat pracy i przyzwyczajeń jest taki, że mam praktycznie zawsze otwarte min. 10-15 kart, a bardzo często 20-30 i więcej (jak przeglądam allegro w poszukiwaniu czegoś do kupienia to nieraz przekracza 50 ;).


Przy 30 kartach, mail i iTunes wolnego było 4GB.

#89 stroner30

stroner30
  • 747 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 14:32

Dziwne, ja mając odpalone w moim Airze dwie przeglądarki (Safari+Chrome) po 5-10 kart w każdej, do tego iTunes, Excel, Mail, Kalendarz, Kadu i jakiś filmik on-line to z 4GB RAMu nie zostaje nic... A żadnego profesjonalnego zastosowania w tym nie widać. Sądzę, że mając MBPR i dodając do tego iPhoto, iMovie również do amatorskiej zabawy obawiam się, że mógłbym podejść pod te 8GB...

#90 equinoxe

equinoxe
  • 4 721 postów
  • Płeć:

Napisano 23 lipca 2012 - 15:14

Posty nie na temat zostały usunięte. Na przyszłość proszę powstrzymać się od wycieczek osobistych i trzymać się tematu. Jak chcecie sobie podokuczać, to na PW.

#91 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 23 lipca 2012 - 15:18

U mnie tak; safari 8 kart, mail, iTunes (gra sobie muzyka :), youtube, iPhoto i wolnego mam 4.3GB. Ale każdy ma inne zastosowania, dla mnie zawsze 4GB starczało i starcza :)

#92 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 15:30

Zeby bylo smiesznie. Wiele osob uzywajacych 10.8 GM zaczyna donosic, ze Lag podczas scrollowania i zmiany ekranu nadal wystepuje. Nie jest tak duzy jak na Lionie, ale jest.


P.S. Z tego co obserwuje w tematach porownawczych pomiedzy zwyklym MBP a Retina wynika ze zwykly jest duzo chlodniejszy niz Retina. Temperatury podzespolow sa identyczne w obu laptopach, w obu laptopach rzadko sie obserwuje throttling, ale jednak MBP z poprzednim Designem szybciej sie schladza i nie oddaje az tyle ciepla na obudowe. W najgoretszych miejscach obudowa rMBP dochodzi do 50 stopni co podczas uzywania go w wymagajacych czynnosciach robi sie dosc problematyczne. W przypadku cMBP temperatury w skrajnych przypadkach nie przekraczaja 42 stopni w okolicy ladowania.

Temperatury podczas grania nie przekraczaja 79 stopni zarowno na procesorze czy karcie graficznej. Podczas mocniej obciazajacych zadan dochodza juz do 90-95 stopni, ale procesor nadal jest przy tym stabilny.

Uwazam, ze w przypadku Retiny, najlepszy moment na kupno tego laptopa to Broadwell/Maxwell jesli idzie o procesory.

W tym roku - lepiej sie powstrzymac z kupnem.

#93 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 23 lipca 2012 - 15:39

@Koyoot A jako użytkownik który miał poprzednio MBP 15'' i7 2.4GHz 2011 zauważyłem że Retina jest cichsza i chłodniejsza. Także dziwne masz informacje...

#94 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 15:58

Porownuje temperatury z recenzji oraz roznych forow. Retina jest goretsza niz MBP z Sandy Bridge. Oczywiscie nie wtedy gdy sie serfuje po necie czy robi rzeczy nieobciazajace zbytnio komputer. Jednak 37 stopni w spoczynku na gornej powierzchni obudowy podczas lekkich prac to nie jest zbyt optymistyczna wartosc. Dodam, ze Procesor po zmianie pasty w MBP Early 2011 2.3 GHz jednego z naszych szanownych wspoluzytkownikow forum mial niewiele wieksze wartosci temperatur podczas serfowania po internecie. A tu mowa o procesorze. Retina to swietny komputer. Komputerowa przyszlosc. Ale wlasnie - przyszlosc. Na chwile obecna w mojej opinii najlepiej kupic cMBP z tego lub zeszlego roku. Chyba, ze komus NAPRAWDE zalezy na ekranie Retina i na lagach podczas scrollowania ;). Po wyjsciu ML zamowie cMBP, tylko jeszcze nie wiem ktora wersje z High-Res Glossy, dorzuce SSD i... poczekam na Broadwell/Maxwell w rMBP ;). P.S. Moze w przyszlych edycjach Retiny dodadza pod ekranem logo Apple tak jak to jest w ATD i iMacach? ;)

#95 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 23 lipca 2012 - 16:11

Logo tylko rozprasza :) Co do temperatur jak pisałem na oko mając porównanie Retina jest chlodniejsza i cichsza. Najbardziej odczuwam to grając w Diablo III. Jest ciszej i chłodniej.

#96 aloy

aloy
  • 168 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipca 2012 - 16:46

@iron.gery A mógłbys zrobić test nie na oko zainsatlować iStat pro i zobaczyć jak jest temperatura w spoczynku i podczas grania tak po pół godzinie? Może wtedy skończymy dywagowania na ten temat?

#97 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 23 lipca 2012 - 16:52

Ale mnie nie interesuje ile jest stopni, dla mnie liczy sie abym tego nie czuł podczas użytku. Może być i 90 aby wiatrakiem nie szumiały. Mam iSat i wieczorem nawet sprawdze ale jak pisałem cyfrerki mnie nie jarają.

#98 aloy

aloy
  • 168 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipca 2012 - 17:02

Rozumiem Cię ale innych interesują więc umieści i będzie po problemie. Szczególnie dla niedowiarków. Ja osobiście się z Tobą zgadzam. Ile stopni by nie było ma być komfortowo. Ja wcześniej miałem MB white i grzał się do 75 stopni. Ale i tak go używałem bo nie miałem wyjścia i tyle w temacie.

#99 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 17:07

Rozroznijcie temperatury bebchow i obudowy! Jak przeczytacie moj pierwszy post zobaczycie ze wyraznie napisalem ze temperatury bebechow obu modeli MBP zarowno klasycznego jak i Retiny sa porownywalne. Temperatura obudowy pod obciazeniem w Retinie bedzie duzo wyzsza niz w zwyklym. Temperatury w Retinie sa rozne w zaleznosci od miejsca obudowy i obciazenia od 32 do 37 stopni bez obciazenia do 34-51 stopni pod obciazeniem. cMBP w tych samych warunkach znacznie lepiej sie bedzie sprawowal a maksymalna temperatura obudowy wyniesie 42 stopnie pod obciazeniem, z tego co widzialem. Jeszcze raz, temperatury bebechow beda bardzo podobne, o ile nie identyczne. Retina znacznie mocniej sie grzeje przy obciazeniu i jest delikatnie cieplejszy niz zwykly MBP bez obciazenia. Jesli idzie o temperatury obudowy oczywiscie.

#100 Adam Kaczor

Adam Kaczor
  • 689 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipca 2012 - 18:01

Czyli według Twojej teorii asymetryczne wiatraczki i to emejzingowe chłodzenie nowego rMBP jest gorsze od starego tak? Jeśli nie tojakim cudem temperatura wewnątrz jest identyczna a obudowy większa ? Ja oglądałem chyba wszystkie filmiki na YT, recenzje, widziałem go na oczy i albo rzeczywiście nikt nie narzekał na temperatury albo moje uszy się automatycznie wyłączały.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych