Właśnie dostałem od Apple, maila z „dobrą nowiną”! Tą nowiną jest możliwość samodzielnego dodawania małych firm do Apple Maps.

Prawie rok temu ta funkcja pojawiła się w USA. Już wtedy próbowałem ją zbadać, niestety nie działała jeszcze w Polsce. Ale można było zapisać się na listę „oczekujących”.

Polska znalazła się w jednej grupie z Portugalią i Afryką Południową Polska znalazła się w jednej grupie z Portugalią i Afryką Południową

Od razu po otrzymaniu maila przystąpiłem do dodania mojej małej firemki do Apple Maps za pomocą serwisu mapsconnect.apple.com.

Procedura jest stosunkowo prosta. Najpierw podajemy nazwę firmy, lokalizację system pobiera sam. Jeżeli występują już firmy o takiej nazwie w rejestrze (a w moim przypadku tak było, bo kiedyś działałem jako spółka cywilna) jesteśmy informowani o tym. Jeżeli podane firmy nie są tą naszą, przystępujemy do wpisania dokładnej nazwy i adresu. Następnie podajemy naszą rolę w tej „instytucji” (w moim przypadku wlaściciel) i telefon firmowy. Jeżeli zdecydujemy się na weryfikację od razu, to na podany telefon po kilkunastu sekundach dzwoni automat z Apple i dyktuje kod weryfikacyjny. Po zweryfikowaniu możemy uzupełnić pozostałe dane, skorygować lokalizację na mapie przesuwając „pinezkę” i dodać godziny pracy oraz kategorie w jakich firma działa. Jeżeli nie ma odpowiednich kategorii, to możemy zaproponować własne.

Weryfikacja przez telefon

Po zatwierdzeniu dostajemy jeszcze maila z Apple informującego, że dane zostaną zweryfikowanie co może zająć im trochę czasu, a o wyniku weryfikacji zostaniemy poinformowani kolejną wiadomością.

Należy zaznaczyć jeszcze, że wszystkie strony serwisu mapsconnect.apple.com, komunikaty oraz system pomocy są całkowicie spolszczone.

Wymagania dla firm z nawigacją wewnątrz budynku Poza małymi firmami można dodawać też duże centra handlowe ale wymagania są znacznie większe.

Ciekawie, bo dość skromnie wygląda lista krajów w jakich usługa Apple Maps Connect działa. Nie ma na niej wielu państw, które do tej pory wyprzedzały Polskę w dostępie do nowych usług Apple.

Apple Maps Connect dostępność w krajach

Ta nowa usługa jest kolejną jaskółką zwiastującą coraz większe zainteresowanie Apple Polską. Oby tak dalej! Może już za rogiem czai się polski Apple Store i Siri?