Total Finder - recenzja na MyApple.pl
Finder to jeden z podstawowych programów wchodzących w skład systemu MacOS, dzięki programowi Total Finder można znacząco zwiększyć możliwości tego narzędzia. Pakiet ten dodaje do natywnej przeglądarki plików wiele bardzo przydatnych i ułatwiających pracę rozwiązań.
Total Finder to rozszerzenie do systemu MacOS, które zajmuje nieco ponad 6MB. Instalacja pakietu *.mpkg przebiega bardzo szybko, bez potrzeby zbędnych konfiguracji. Po dosłownie kilkunastu sekundach wszystkie potrzebne pliki znajdują się na naszym dysku i możemy już bez przeszkód używać tego dodatku. Total Finder to tak naprawdę kilka narzędzi połączonych w jeden program, postaram się więc opisać szerzej każde z rozszerzeń składających się na ten pakiet.
Visor
Visor to nic innego jak Finder, który pojawia się na naszym ekranie i minimalizuje inne działające programy za użyciem jednego skrótu klawiszowego (który jest oczywiście w pełni konfigurowalny). Po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy naszym oczom ukaże się proste okno Findera. Może ono statecznie wyjechać z dołu ekranu (szybkość tej animacji zależy od ustawień użytkownika) lub pojawić się od razu, tak jak zwykły katalog. Visor działa błyskawicznie, bez znaczenia czy używamy Worda, przeglądarki internetowej czy mamy uruchomioną grę. W największym skrócie, funkcja ta daje nam dostęp do Findera za pomocą jednego kliknięcia.
Karty i podwójny widok
Kilka lat temu twórcy przeglądarek internetowych wpadli na genialny pomysł, który znany jest teraz każdemu użytkownikowi internetu - karty. Twórcy TotalFindera wprowadzili takie same rozwiązanie do przeglądarki plików w MacOS. Wygląda to dokładnie tak jak we wcześniejszych wersjach Opery Browser. Jeśli otworzymy dowolny katalog za pomocą kliknięcia myszką i wciśnięcia klawisza "cmd" to zostanie on otwarty na nowej karcie. To samo dzieje się gdy otwieramy jakiś folder z biurka, a Finder znajduje się włączony w tle.
Kolejnym bardzo przydatnym rozwiązaniem jest "Dual Mode". Umożliwia on przeglądanie plików w dwóch oknach Findera umieszczonych obok siebie. Funkcje tą, tak samo jak Visora, uruchomimy za pomocą skrótu klawiszowego.
[
](http://farm6.static.flickr.com/5026/5646918171_b3b56472b4_o.png)
Funkcje wytnij-wklej, pokaż pliki systemowe i katalogi na górze
Wielu użytkowników MacOS narzeka na brak dostępu do funkcji wytnij-wklej z poziomu Findera. Na szczęście rozszerzenie Total Finder może to zmienić. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na interesujący nas plik pojawi nam się lista z pozycjami "kopiuj" i "wytnij". Oczywiście po użyciu jednej z tych opcji możemy w dowolnym miejscu wkleić wybrany wcześniej element.
Każdy kto kiedykolwiek używał Windowsa wie, że foldery sortowane są na górze okna zaś inne pliki poniżej. Total Finder umożliwia nam uruchomienie takiej funkcji. Na wszystkich zrzutach wyżej widać świetnie jak działa ta opcja.
Kolejnym usprawnieniem, jakie oferuje nam prezentowany dzisiaj pakiet jest wyświetlanie ukrytych plików za pomocą ustawionej wcześniej kombinacji klawiszy.
Total Finder to pakiet, który jest wręcz idealnie zintegrowany z MacOS, wszystkie funkcje jakie oferuje wyglądają tak jakby zostały zaimplementowane przez programistów tworzących system. Rozszerzenie możemy pobrać ze strony producenta i korzystać z wersji trial przez 14 dni. Licencja dla jednego użytkownika kosztuje 15$, jednak zestaw 3 licencji oferowany jest za 30$. Program oferowany jest w języku polskim.
TotalFinder to jeden z najlepszych dodatków do MacOS z jakich miałem przyjemność korzystać. Nie dopatrzyłem się w nim żadnych wad, oferuje bardzo ciekawe funkcje, które można dowolnie konfigurować.
Uwaga!
MyApple.pl wraz z autorem programu - Antonin'em Hildebrand'em zorganizowało konkurs, w którym do wygrania będzie kod na rozszerzenie Total Finder. Wystarczy, że w komentarzu zaproponujesz slogan reklamujący ten program. Jeden użytkownik może zaproponować tylko jedno hasło. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 30 kwietnia.