Filmaster - wszyscy kinomaniacy w jednym miejscu
Kino. To krótkie słowo definiuje nie tylko miejsce, gdzie wielu z nas lubi spędzać wolny czas oglądając najnowsze dzieła światowej klasy reżyserów, lecz także niesamowicie rozbudowaną historię sztuki, którą każdy postrzega w inny sposób. Pomimo, że często nasze odczucia co do danego tytuły są podobne, to jednak detale, które zaważyły na ocenę końcową mogą być różne. Dla niektórych zakończenie projekcji oznacza koniec przygody z oglądanym filmem, dla innych jest to początek rozważań, którymi chętnie podzieliliby się z innymi miłośnikami kina. Właśnie dla tej części widowni mamy doskonałą wiadomość, ponieważ jest to jedna z opcji najbardziej filmowej aplikacji w App Store - Filmaster.
Po szybkim, z powodu niewielkiego rozmiaru, ściągnięciu programu na nasze urządzenie, zauważymy ikonkę przedstawiającą szpule filmową, która przypomina jeden ze znaków interpunkcyjnych - przecinek. Po uruchomieniu powita nas ekran logowania, jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z Filmasterem, musimy zarejestrować się w serwisie. Pocieszający jest fakt, iż jeśli posiadamy konto na facebooku bądź twitterze możemy ten etap przejść bezboleśnie, wyrażając zgodę na połączenie z wybranym portalem społecznościowym. Po wypełnieniu formalności przenosimy się do głównego okna aplikacji gdzie czeka na nas dość niebanalny interfejs, mianowicie dwie rozwinięte taśmy filmowe, w których dana klatka jest dużego rozmiaru przyciskiem do poszczególnych działów. Taśmy reagują na nasz dotyk przesuwając się, w zależności od ruch naszego palca, w górę bądź dół. Jest to bardzo przyjazne rozwiązanie, które pomimo że nie jest jednym ze standardowych „szablonów”, które deweloperzy mają do wyboru podczas tworzenia aplikacji, to zachowuje intuicyjność i szybkość działania.
Na czele filmowego menu znajduję się oceniarka, dzięki której możemy w nieskończoność przeglądać oceniane przez użytkowników filmy. Ponadto istnieje opcja filtrowania zawartości ze względu na rok produkcji, reżysera, aktora bądź ulubiony gatunek. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko znajdziemy ciekawy tytuł, jeśli nie wiemy co chcielibyśmy obejrzeć. Kolejna opcja, która jest dostępna z poziomu każdego widoku programu umożliwia wyszukanie interesującego nas filmu po wpisaniu tytułu. Jeśli podana przez nas fraza jest niekompletna, możemy w wyniku otrzymać więcej niż jedną pozycję. Wszystko przedstawione jest w taki sam sposób jak w oceniarce - przejrzysty tablicowy interfejs, gdzie każda komórka zawiera tytuł, rok produkcji, kraj, ocenę oraz miniaturę plakatu. Po wybraniu konkretnego filmu jesteśmy przenoszeni do zakładki ze szczegółowymi informacjami. Tam oprócz standardowego opisu filmu, obsady bądź zwiastuna znajdziemy kilka ciekawych opcji. Pierwszą z nich jest rozbudowany system oceniania, gdzie możemy zaznaczyć nie tylko ogólną notę, ale również posługując się skalą od 1 do 10 wyróżnić na przykład grę aktorską bądź wyrazić swoją dezaprobatę na temat muzyki czy efektów specjalnych. Kolejną jest możliwość zaznaczenia jednej z opcji: „Mam ten film” lub „Chcę obejrzeć”. Ta druga wydaje się być bardzo przydatna, ponieważ wielokrotnie zapominamy o produkcjach, które wywołały u nas ciekawość na przykład po obejrzeniu trailera.
Z poziomu menu głównego możemy przejść do zakładki rekomendacje, gdzie znajdują się wszystkie aktualnie wyświetlane filmy, które warto zobaczyć. Gdy wybierzemy interesujący nas tytuł, kolejny widok będzie skrywał zakładkę repertuar, która umożliwia przedstawienie wszystkich kin, które zlokalizowane są w pobliżu miejsca gdzie się aktualnie znajdujemy, wyświetlających wybrany film. Co więcej podane są również godziny najbliższych seansów oraz możliwość pokazania wyselekcjonowanego kina na mapach Google. W menu głównym również znajdziemy przycisk podpisany repertuar, różnica polega na tym, że gdy przejdziemy do tego miejsca z poziomu pierwszego okna aplikacji zostaną pokazane wszystkie produkcje jakie obecnie są wyświetlane w kinach, bez względu na to jaką mają ocenę. Ponadto, możemy sprawdzić repertuar naszego ulubionego kina. Pozostałe miejsca, które możemy odwiedzić wybierając przyciski z taśmy filmowej głównego menu, mają charakter stricte społecznościowy. Możemy wyszukiwać naszych znajomych, zawierać nowe przyjaźnie, bądź kontrolować nowe komentarze do filmów.
Filmaster jest wielkim serwisem internetowym o tematyce filmowej, przeobrażonym w aplikację na platformę iOS. Dzięki szybkości działania zapewnia użytkownikowi komfortowe poruszanie się po programie. Po uruchomieniu Filmastera jesteśmy wciągnięci w filmowy świat, a ponieważ aplikacja jest świetnie dopracowana ten świat nas ciekawi i chcemy poznawać jego kolejne elementy. Z racji, że program jest całkowicie darmowy, nie potrafię znaleźć racjonalnych powodów, dla których każdy użytkownik iPhone’a/iPoda touch nie powinien go posiadać. Kino jest równie ważnym elementem naszego kulturowego życia jak muzyka, stąd chcąc w łatwy sposób zaaranżować sobie wieczór z odpowiednim filmem, powinniśmy użyć Filmastera.
Aplikację można pobrać stąd.