Jak już pisałem kilka tygodni temu, czytanie w formie, nazwijmy to alternatywnej staje się także w Polsce coraz bardziej popularne. Nie zagłębiając się powtórnie w dywagacje czy najlepiej czyta się książkę tradycyjną, ebook na e-czytniku, czy książkę na iPadzie lub innym tablecie, jedno pozostaje pewne. Książki czytać warto, przede wszystkim dla poszerzenie własnego światopoglądu. Osobiście uważam, że zarówno klasyki polskiej literatury, oraz wszystkie lektury i podręczniki do szkół, powinny być darmowe. Bądź co bądź, jeśli książka jest darmowa w bibliotece, to co stoi na przeszkodzie, aby była darmowa w formie elektronicznej? Niestety jest to tylko moje marzenie, którego realizacji pewnie nie doczekam, wierzę jednak, że ktoś kiedyś zmądrzeje i zacznie się zastanawiać, czy nie było by dobrze, aby przynajmniej dzieci i młodzież miały dostęp do darmowych lektur i podręczników w formie elektronicznej. Zarówno rodzice jak i uczniowie, doskonale zdają sobie sprawę ile książki kosztują, jak ciężko jest czasem wypożyczyć lekturę i jak szybko wszystko się zmienia, co uniemożliwia aby młodsze z rodzeństwa używało tego samego podręcznika do starsza pociecha.

Wracając do tematu, darmowych książek na szczęście trochę dostępnych jest, oczywiście najwięcej w języku angielskim. Ich jakość jest różna, ale wszystkie są w formacie epub lub pdf co umożliwia nam czytanie ich na wszystkich platformach wymienionych powyżej. Wszystko zaczęło się w 1971 roku (!!!) kiedy to śp.Michael Hart przepisał amerykańską Deklarację Niepodległości i rozesłał znajomym na maila. To skłoniło go do dalszej pracy nad darmowymi książkami i doprowadziło do powstania Projektu Gutenberg, w którym znajdziecie darmowe książki w wielu językach, również w języku polskim. Autor tego serwisu zmarł dwa lata temu, ale jego spuścizna została zachowana i jest nadal rozwijana.

W Polsce są dwa tego typu serwisy: bookini.pl, który uzyskał 2700 książek Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i zawiera wiele, bardzo fajnych książek, w tym lektur. Z moich obserwacji tego serwisu wynika, że nie jest on już jednak rozwijany. Znalazły się jednak na nim takie perełki jak "Bibuła" Józefa Piłsudskiego, oraz "Początek i Progres Wojny Moskiewskiej" Stanisława Żółkiewskiego (polecam, arcydzieło i jeden z nielicznych dzieł pisanych w piękny sposób XVII-wieczną polszczyzną). Jednak spokojnie, bardziej popularne i przystępna tytuły także są dostępne.

Drugi tego typu serwis to Wolne Lektury fundacji Nowoczesna Polska który organizuje składki na zakup nowych lektur do udostępnienia. Serwis współpracuje także z Biblioteką Śląską, Biblioteką Narodową, oraz Biblioteką Elbląską. Posiada 2271 książek, jest nadal rozwijany, a dostępne są na nim także audiobooki.

Poniżej linki do 3 serwisów:
- Projekt Gutenberg
- Projekt Gutenberg - polskie książki
- Bookini.pll
- Wolne lektury

-a także wyłącznie w języku angielskim, hiszpańskim i portugalskim Free-eBooks.net

Obserwuj @jacek_zieba