Apple docenione przez Międzynarodową Federację Niewidomych
Funkcjonalność urządzenia to nie tylko element decydujący o jego wyborze przy zakupie ale też ważna cecha, która towarzyszyć będzie użytkownikowi przez cały okres eksploatowania gadżetu.
Temat funkcjonalności wydaje się oczywisty. Ma być prosto, intuicyjnie w każdym z systemowych zakątków aby móc sprawnie wykonywać rozmaite czynności i tym samym w pełni cieszyć się zdobyczami technologii. Sprawa jednak nabiera innego oblicza, jeśli urządzenie trafi do rąk osoby niepełnosprawnej, dla której zwykła codzienność i egzystowanie w niej bywa już nader skomplikowanym zadaniem.
Apple od lat stara się pracować nad rozwiązaniami mającymi sprawić, by Mac, iPod, iPad, czy iPhone był przyjaznym urządzeniem dla osób niewidomych, czy głuchoniemych. Jedna z witryn na oficjalnej stronie internetowej giganta z Cupertino poświęcona jest właśnie niniejszej tematyce. Niestety ta budzi kontrowersje także za sprawą artykułu opublikowanego niedawno na stronie internetowej Reutersa . Treść wpisu mocno krytykuje dokonania Apple w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych.
W obronie kalifornijskiego producenta staje jednak Międzynarodowa Federacja Niewidomych z jej prezesem Mark A. Riccobono na czele. Stowarzyszenie wydało wyczerpujące w treści oświadczenie na swoim blogu, gdzie zacięcie broni stanowiska Apple. Jej zdaniem firma z Kalifornii jako jedyna na rynku traktuje zagadnienie bardzo poważnie, poświęcając czas na rozbudowę systemowej dostępności i dostosowywaniu urządzeń pod użytek osób niepełnosprawnych. W tekście przeczytać można pełne superlatyw zdania dotyczące ogółu prac kalifornijskich inżynierów nad poprawą funkcjonowania systemowej dostępności, udoskonalaniu usług VoiceOver, czy wbudowanej opcji Zoom. Pojawiają się również przykłady rozwiązań jakie mogły by okazać się pomocne przy rozwoju tejże technologii w przyszłości. Zwieńczeniem całości jest nominacja Apple do przyznania nagrody podczas tegorocznej imprezy dr Jacob Bolotin Award oraz pomoc merytoryczna stowarzyszenia w pracach nad udoskonalaniem usług związanych z dostępnością.
Źródło: _ 9To5Mac, _ AppleInsider.