Koniec wojny pomiędzy Apple i Google. Firmy zakopały topór wojenny
Wojna patentowa pomiędzy Apple i Google toczyła się od dobrych kilku lat. Steve Jobs określił ją nawet mianem świętej i porównał jej skalę do wojny termojądrowej. Jego zamiary jednak się nie urzeczywistnią. Wczoraj firmy wydały wspólne oświadczenie o jej zakończeniu.
Toczona pomiędzy nimi wojna patentowa polegała na wzajemnym pozywaniu się. W tej wojnie sojusznikiem Google była Motorola, która już w 2010 roki pozwała Apple o naruszenie praw patentowych, co spotkało się z kontrą ze strony Cupertino. W 2011 roku Motorola wraz ze swoim portfolio liczącym około 17 tysięcy patentów została kupiona przez Google, a alians ten wzmocnił Mountain View w sądowej walce. Wojny - jakie Apple toczyło z Google i jaką wciąż toczy z Samsungiem - należą do chyba tych najbardziej spektakularnych. Pamiętać jednak należy, że podobne boje toczą lub toczyli ze sobą niemal wszyscy producenci smartfonów czy urządzeń mobilnych. Zachęciły one też masę mniejszych firm czy osób do podobnych działań. Pojawiły się tzw. trolle patentowe, firmy skupujące patenty i żądające następnie opłat licencyjnych za wykorzystanie technologii dotąd istniejącej jedynie na papierze szerzej nieznanej dokumentacji patentowej. Zjawisko przyjęło taką skalę, że przynajmniej niektórzy z gigantów postanowili zakopać topór wojenny.
W wydanym wczoraj wspólnym oświadczeniu firmy zapowiedziały wycofanie wszystkich wzajemnych pozwów i zamknięcie toczących się już spraw. Mowa tutaj głównie o postępowaniach w niemieckich i amerykańskich sądach oraz sprawie toczącej się przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Zagranicznego. Apple i Google będą także wspólnie pracować nad reformą amerykańskiego prawa patentowego. Umowa ta nie obejmuje jednak licencjonowania swoich technologii.
Nie jest to pierwszy układ pokojowy, jaki Apple zawarło z innym producentem urządzeń mobilnych. W 2012 roku Apple dogadało się z HTC i zawarło 10-letnią umowę na licencjonowanie swoich rozwiązań.
Wspomnieć wypada, że układ pomiędzy Apple i Google nie obejmuje największego producenta urządzeń z systemem Android - południowokoreańskiego Samsunga, z którym Apple toczy osobną i jak na razie zwycięską wojnę patentowa.
Źródło: _ AppleInsider_