Bezpieczeństwo danych użytkowników to temat o którym głośno jest od roku, a dokładnie od dnia, w którym Edward Snowden ujawnił informacje o masowej inwigilacji użytkowników internetu przez Agencję Bezpieczeństwa Krajowego (NSA) oraz inne agencje i instytucje rządowe w USA. Niedługo potem Apple oraz kilka innych dużych firm technologicznych rozpoczęło publiczną debatę i podjęło działania na rzecz ograniczenia tego typu praktyk oraz zwiększenia prywatności użytkowników internetu.

Cupertino od początku twierdzi też, że chroni dane swoich użytkowników. Firma podjęła też konkretne kroki na rzecz większej transparentności wszelkich działań rządu USA mających na celu inwigilację jej klientów. W listopadzie ubiegłego roku Apple opublikowało statystyki próśb i żądań władz o ujawnienie prywatnych danych użytkowników . Na początku tego roku w wywiadzie dla telewizji ABC Tim Cook oświadczył, że rząd USA nie ma dostępu do serwerów tej firmy. W bieżącym miesiącu Apple udostępniło też nowe wytyczne dotyczące zapytań o tego typu informacje .

Działania Apple zostały docenione przez fundację Electronic Frontier Foundation - założoną w 1990 roku w USA organizację pozarządową walczącą o wolności obywatelskie, m.in. o prawo do anonimowości, prywatności i wolności słowa w internecie czy ogólnie w świecie cyfrowym. W swoim corocznym raporcie zatytułowanym "Who has your back" organizacja umieściła zestawienie przedstawiające działania dużych amerykańskich korporacji mające na rzecz ochrony danych ich klientów. Apple zebrało w nim najwyższe noty: 6/6 gwiazdek. EFF brało pod uwagę to, czy firmy nie udostępniają danych bez nakazu sądowego, czy informują użytkowników o tym, że interesują się nimi władze, czy publikują raporty na temat transparentności oraz czy walczą o prawa użytkowników do ochrony prywatności w sądach i Kongresie USA.

Wspomnieć wypada, że w roku ubiegłym Apple otrzymało tylko jedną gwiazdkę za walkę w Kongresie USA na rzecz prawd użytkowników do ochrony ich danych.

Apple nie jest jedyną firmą, która otrzymała 6/6 gwiazdek. W grupie tej znalazły się m.in. Microsoft, Dropbox, Credo, Facebook, Twitter, Yahoo i Google. Pełne zestawienie znaleźć można TUTAJ .

Źródła: _ Electronic Frontier Foundation_