Siri i nasze wieloletnie zaanagażowanie w ochronę prywatności
Firma Apple aktywnie angażuje się w ochronę danych użytkownika, a jej produkty i funkcje tworzone są od podstaw z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i mechanizmów zabezpieczających dane. Ochrona prywatności stanowi fundamentalną część procesu projektowania, podlega zasadom minimalizacji danych, transparentności i kontroli, a ponadto opiera się na wbudowanych w urządzenie inteligentnych algorytmach i silnych zabezpieczeniach danych. Wszystko to razem zapewnia użytkownikom nie tylko niesamowite wrażenia, ale także poczucie bezpieczeństwa. Te zasady i mechanizmy stosowane są we wszystkich produktach i usługach Apple, w tym funkcji Siri, czyli najbardziej osobistym asystencie cyfrowym opracowanym z myślą o ochronie prywatności użytkowników.
Firma Apple nigdy nie korzystała z danych zgromadzonych przy użyciu Siri do tworzenia profili marketingowych, nigdy nie udostępniała takich danych do celów reklamowych ani nigdy nie wystawiła ich na sprzedaż jakiemukolwiek podmiotowi do jakiegokolwiek celu. Co więcej, nieustannie doskonalimy technologie zwiększające osobisty charakter Siri i w przyszłości zamierzamy kontynuować te działania.
Siri chroni dane użytkowników przy użyciu następujących zasad i mechanizmów.
Tam, gdzie to możliwe, Siri korzysta z przetwarzania na urządzeniu
Aby chronić prywatność danych, Siri w największym możliwym zakresie korzysta z przetwarzania bezpośrednio na urządzeniu i zapewnia spersonalizowane interakcje bez konieczności przesyłania danych osobowych do Apple i analizowania ich na serwerach Apple. Pytania zadawane Siri lub wpisywane dla Siri są przetwarzane lokalnie we wszystkich możliwych sytuacjach. Na przykład, kiedy użytkownik prosi Siri o odczytanie nieprzeczytanych wiadomości lub kiedy Siri podaje sugestie w widżetach lub podczas wyszukiwania, przetwarzanie odbywa się na urządzeniu użytkownika. Treść wiadomości nie jest przekazywana na serwery Apple, gdyż nie jest to wymagane do realizacji takich zapytań. Natomiast zapisy dźwiękowe z pytaniami użytkownika są przetwarzane na zgodnych urządzeniach wyłącznie lokalnie za pomocą systemu Neural Engine, chyba że użytkownik wyraził zgodę na przesłanie ich do Apple.
Apple minimalizuje ilość danych gromadzonych z pytań do Siri
Apple stara się realizować zapytania w największym możliwym zakresie na urządzeniu, jednak dla niektórych funkcji wymagane są dane w czasie rzeczywistym pobierane z serwerów Apple. W takich przypadkach Siri ogranicza dane wyłącznie do takich, które pozwalają na dostarczenie dokładnych wyników. Wyszukiwania i zapytania wykonywane przez Siri nie są związane z kontem Apple użytkownika. Do śledzenia przetwarzanych danych stosuje się powiązany z konkretnym urządzeniem losowy identyfikator w postaci długiego alfanumerycznego ciągu, który zastępuje mechanizm kojarzenia tożsamości użytkownika z kontem Apple lub numerem telefonu. Według naszej wiedzy takie podejście nie jest stosowane w żadnym innym aktualnie dostępnym asystencie cyfrowym.
O ile użytkownik wyraźnie nie zezwoli na swój udział w doskonaleniu Siri, firma Apple nie będzie przechowywać nagrań dźwiękowych zawierających zapytania do Siri, a nawet po udzieleniu takiej zgody nagrania wykorzystywane będą wyłącznie do realizacji wskazanego celu. Użytkownik może wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie. Przełomowe mechanizmy ochrony prywatności dzięki prywatnej chmurze obliczeniowej Możliwości systemu Apple Intelligence wprowadzają Siri w nową erę innowacji, dając użytkownikom więcej sposobów wygodnego działania za sprawą wbudowanych inteligentnych rozwiązań. W ten sposób funkcja Siri staje się jeszcze bardziej wszechstronna, osobista i pomocna przy bieżących zadaniach.
System Apple Intelligence powstał z myślą o nieustannej ochronie prywatności użytkowników, stąd wiele z modeli, na których opiera się ten system, działa wyłącznie lokalnie. W przypadku zapytań wymagających dostępu do większych modeli prywatna chmura obliczeniowa rozszerza prywatność i bezpieczeństwo urządzeń Apple na chmurę, aby uwolnić jeszcze potężniejsze zasoby sztucznej inteligencji. Kiedy jednak Siri korzysta z prywatnej chmury obliczeniowej, dane nie są zapisywane na serwerze ani udostępniane firmie Apple, a prywatna chmura obliczeniowa wykorzystuje dane użytkowników wyłącznie do wypełniania ich poleceń.
Jesteśmy przekonani, że prywatność stanowi podstawowe prawo człowieka. Będziemy dalej bezkompromisowo skupiać się na tworzeniu produktów i usług chroniących to prawo. Dodatkowe informacje o naszym podejściu do ochrony prywatności można znaleźć na stronie apple.com/pl/privacy.Funkcja dostępna w modelach iPhone’a z czipem A12 Bionic lub nowszym. Wymaga pobrania modeli mowy.
Funkcja dostępna dla następujących języków: angielski (Australia, Indie, Kanada, USA, Wielka Brytania), chiński mandaryński (Chiny kontynentalne), francuski (Francja), hiszpański (Hiszpania, Meksyk, USA), japoński (Japonia), kantoński (Hongkong), niemiecki (Niemcy).
Źródło: Apple