Pamiętam moją przesiadkę na Maca z peceta z systemem Windows. Wtedy, poza forum MyApple, blogiem MójMac Przemka Marczyńskiego, AppleBlogiem Pawła Nowaka i Fotogenią Bartka Skowronka, trudno było mi znaleźć jakieś inne informacje na temat komputerów Mac. Brakowało mi też kompendium wiedzy, przewodnika czy podręcznika, który ułatwiłby mi przesiadkę. Wiele rzeczy musiałem odkrywać samodzielnie.

Ten brak informacji zgromadzonych w jednym miejscu powodował i do dzisiaj powoduje, że wielu potencjalnym użytkownikom przesiadka na Maca (poza kwestią czysto finansową) wydaje się ogromnym wyzwaniem. Wciąż też spotykam się ze stereotypami, że na Macu nie ma tego czy innego programu lub usługi. Wszyscy wahający się czy rozważający przesiadkę na Maca, a także wszyscy użytkownicy komputerów Mac (zarówno ci świeżo upieczeni, jak i już zaawansowani) mają teraz do dyspozycji rozbudowane kompendium wiedzy o samych komputerach Mac, a także o systemie macOS - MacPodręcznik Piotra Wróblewskiego, który został wydany przez Wydawnictwo Helion, a którego MyApple jest patronem medialnym.

Autor podchodzi do tematu komputerów Mac kompleksowo. Zaczyna od szerokiego omówienia dostępnych komputerów Mac na rynku. Prezentuje różnice, doradza, jaki komputer nada się bardziej do potrzeb czytelnika i czy w danym przypadku lepiej zdecydować się na nowy komputer, czy kupić starszy, używany model z drugiej ręki. Uwagę czytelnika autor kieruje także na urządzenia peryferyjne, jakie można podłączyć do komputerów Mac, oraz na współpracę z innymi urządzeniami Apple.

Poszczególne rozdziały ułożone są w logiczny ciąg. Po omówieniu tematu zakupu komputera Mac w pierwszym rozdziale, kolejny poświęcony jest pierwszemu uruchomieniu po wyjęciu z pudełka, a także wymazywaniu danych i ponownej instalacji systemu macOS. Dalej autor omawia w szczegółach zakładanie konta w usługach Apple i co użytkownikowi daje rejestracja własnego Apple ID. Wyjaśnia także, czym są konta lokalne i jak je tworzyć.

W kolejnych rozdziałach autor opisuje szczegółowo różne elementy systemu macOS (m.in. Dock, Finder, Spotlight, folder Aplikacje, praca z oknami, Mission Control, przestrzenie - Spaces czy Centrum Powiadomień i widgety), proces instalacji i usuwania programów, pomaga w przesiadce z komputerów PC – omawiając m.in. różnice w klawiaturach obu komputerów i jak rozwiązać problem z wprowadzaniem polskich znaków (sam od lat zamieniam w systemie miejscami klawisze Command i Option w tym właśnie celu). Przy okazji omawiania struktury plików i folderów na Macu autor w szczegółach przedstawia także usługę iCloud, jej konfigurację i możliwości nie tylko na komputerze Mac, ale i możliwość korzystania z niej za pomocą panelu iCloud na komputerach z Windows. Przedstawia też m.in. Narzędzie Dyskowe, omawia konfigurację Time Machine czy obsługę dysków NTFS w systemiem macOS.

Osobne części książki, liczące w sumie dziesięć rozdziałów, autor poświęca omówieniu pracy Maca z internetem, przeglądarce Safari, programowi pocztowemu Mail, pakietowi biurowemu iWork, Microsoft Office dla Maca, aplikacjom Zdjęcia, iMovie, GarageBand czy Muzyka. Z kolei ostatnich sześć rozdziałów książki skierowano do nieco bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów Mac. Użytkownik znajdzie tam wiele ciekawych porad czy informacji o funkcjach, o których istnieniu mógł nie zdawać sobie nawet sprawy, w tym o tabelach ze skrótami klawiszowymi systemu macOS i aplikacji. Jest też rozdział poświęcony pracy z terminalem z omówieniem jego konfiguracji i tabelą podstawowych komend systemów uniksowych w powłoce bash.

Nie wymieniłem oczywiście wszystkich tematów poruszanych w książce – odsyłam do spisu treści dostępnego na stronie wydawnictwa Helion.

MacPodręcznik to bez wątpienia pozycja, która powinna znaleźć się na biurku każdego użytkownika komputera Mac, od początkującego po zaawansowanego – on także znajdzie w niej pewnie rzeczy, o których nie wie (a czasem po prostu o których istnieniu zapomniał). To także świetne kompendium dla wszystkich, którzy rozważają przesiadkę na Maca.

MacPodręcznik dostępny jest obecnie w cenie 57,84 zł na stronie wydawnictwa Helion.

Podzielcie się z nami swoimi własnymi poradami i sztuczkami dotyczącymi systemu macOS. Trzy – naszym zdaniem – najciekawsze opublikujemy na łamach MyApple, a ich autorzy otrzymają po egzemplarzu MacPodręcznika.

Tekst ukazał się w MyApple Magazynie nr 3/2024

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2024