W dniu dzisiejszym premierę miał najnowszy produkt firmy Nanoleaf. Mowa o akcesorium Nanoleaf 4D, czyli specjalnym zestawie wprowadzającym oświetlenie wokół telewizora bazujące na wyświetlanym obrazie.

W zestawie znajduje się taśma LED, kamera z magnetyczną osłonką prywatności, kontroler, zasilacz, mocowanie do kamery a także cztery narożne wsporniki. Nanoleaf zastosowało również autorską technologię Smart Remap, która automatycznie wykryje nową długość paska LED po jego przycięciu w celu jego dostosowania do wielkości ekranu.

Sam proces parowania urządzenia jest niezwykle banalny. Wystarczy zeskanować kod QR lub podać 6-cyfrowy kod w celu dodania do systemowej aplikacji Home. Również niezwykle intuicyjny jest sposób kalibracji kamery, która zczytuje obraz z telewizora. Wystarczy zaznaczyć czy kamera będzie znajdowała się nad telewizorem czy poniżej a następnie w specjalnym trybie podglądu ustawić odpowiednio punkty kontrolne, które odpowiadają zarysowi ekranu. Łącznie jest ich sześć.

Po poprawnej kalibracji z poiomu aplikacji można zdecydować czy chcemy korzystać z jednego z czterech trybów. 1D związany jest z jasnością ekranu i zapewnia efekt białej poświaty wokół całego ekranu. Pomiędzy 2 a 4 poziomem zwiększa się stopień immersyjności.

Do dyspozycji użytkownika jest również funkcja Rhythm Music Sync, która dynamicznie reaguje na odtwarzaną ścieżkę dźwiękową. Ma to dodatkowe znaczenie w połączeniu z jednym ze wspomnianych wyżej trybów 1-4D.

Z poziomu zewnętrznego moduły można również sterować całym panelem, między innymi włączyć tryb wykrywania audio, przechodzić między przypisanymi scenami a także włączyć tryb odczytywania ekranu.

Do dyspozycji użytkowników, którzy nie chcą korzystać z dynamicznych wariantów lub trybu 1D pozostaje możliwość ustawienia wybranego przez siebie koloru, jasności a także zdefiniowanych scen. Warto w tym miejscu dodać, że również można przygotować swoją własną scenę a następnie ją udostępnić innym użytkownikom.

W lipcu dostępna będzie również aktualizacja wprowadzająca Sync+. Jest to rozwiązanie, które umożliwia przeniesienie kolorów wyświetlanych na ekranie bezpośrednio do innych produktów firmy, które znajdują się u danego użytkownika. Łącznie można podłączyć łącznie ponad 50 dodatkowych akcesoriów z linii Shapes, Lines, Canvas, Light Panels oraz Essentials. Opcja ta z poziomu aplikacji umożliwia dokładne wskazanie układu poszczególnych urządzeń w danym pomieszczeniu względem siebie.

Nanoleaf 4D dla telewizorów cechujących się ekranem do 65" to wydatek 99,99 euro, natomiast w przypadku większych paneli - do 85" - zwiększa się ona do 129,99 euro. Sam moduł kamery to wydatek 79,99 euro.

Warto w tym miejscu poruszyć kwestie prywatności. Kamera przetwarza wszystko lokalnie, w związku z czym nie ma obaw, że jakieś prywatne informacje wyciekną. Dodatkowo osoby, które mimo tego mają obawy mogą na kamerę nałożyć magnetyczną zaślepkę na czas niekorzystania z tego produktu.

Akcesorium jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć podświetlenie Ambilight bez konieczności zakupu telewizora Philipsa. Oczywiście produkt ten nie może równać się w pełni zintegrowanemu rozwiązaniu dostępnego w tych telewizorach, jednak jak na zewnętrzne akcesoriom sprawuje się bardzo dobrze i jest godne polecenia. Szczególnie uwzględniąc stosunkowo niską cenę.