Nowe mapy Apple już dostępne w Polsce
Apple udostępniło dzisiaj nowe mapy dla Polski, a także Austrii, Chorwacji, Czech, Słowenii i Węgier. Obejmują one swoim zasięgiem więcej tras, wyświetlają też punkty orientacyjne w 3D, a także oferuję funkcję Rozejrzy się i wskazówki w języku naturalnym.
Treść komunikatu prasowego Apple:
Od dziś użytkownicy w Austrii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Słowenii i na Węgrzech mogą korzystać z udoskonalonej aplikacji Mapy od Apple. Dzięki szybszym i dokładniejszym wskazówkom nawigacyjnym, szczegółowym obrazom tras, budynków, parków, lotnisk i centrów handlowych oraz trójwymiarowym punktom orientacyjnym – takim jak Wiedeński Diabelski Młyn w Austrii, Amfiteatr w Puli w Chorwacji czy Zamek Królewski w Budapeszcie na Węgrzech – przyjemniej i łatwiej planuje się teraz każdą podróż.
„Aplikacja Mapy jest najlepszym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą zwiedzać i odkrywać świat, chroniąc jednocześnie swoją prywatność. Cieszymy się, że możemy ją zaoferować jeszcze większej liczbie użytkowników i to wraz z nowymi funkcjami, które mają dziś premierę”, powiedział Eddy Cue, starszy wiceprezes Apple w pionie Services. „Całkowicie przeprojektowaliśmy Mapy, by zapewniały lepszą nawigację, więcej szczegółów, dokładniejsze informacje na temat różnych miejsc i wyjątkowe udogodnienia, które udostępnia tylko Apple, takie jak m.in. Rozejrzyj się czy wskazówki w języku naturalnym. Użytkownicy mogą jeszcze łatwiej wyszukiwać ulubione miejsca i podróżować”.
Mapy pomagają milionom osób w ponad 200 krajach i regionach w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata. Ochrona prywatności to jeden z najważniejszych aspektów towarzyszących użytkowaniu Map. Aplikacja zapewnia spersonalizowane funkcje, oparte na wbudowanych inteligentnych algorytmach, i działa na urządzeniach iPhone, iPad, Mac i Apple Watch. Jest dostępna wszędzie tam, gdzie znajdują się klienci – w domu, w biurze i w podróży, a dzięki CarPlay – nawet w samochodzie. Mapy są ściśle zintegrowane z najpopularniejszymi aplikacjami używanymi przez klientów na co dzień, m.in. Zdjęciami, Wiadomościami, Kalendarzem czy Pogodą. Ponadto dzięki interfejsom MapKit i MapKit JS aplikacja Mapy stanowi bazę dla tysięcy aplikacji i usług innych firm.
Nowa jakość nawigowania
W Austrii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Słowenii i na Węgrzech dostępnych jest wiele nowych funkcji Map, które pomagają użytkownikom w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata. Oparte na Siri wskazówki w języku naturalnym, na przykład „At the next traffic light, turn left” (Na następnych światłach skręć w lewo), są czytelniejsze, więc jeszcze łatwiej jest się nimi kierować. Wskazówki zmiany pasa pomagają kierowcom ustawić się na właściwym pasie przed skrętem lub wjazdem na estakadę, by nie minęli zjazdu ani nie wjechali na niewłaściwą drogę. Informacje o fotoradarach podpowiadają użytkownikom, że zbliżają się do punktów pomiaru prędkości i kontroli przejazdu na czerwonym świetle. Można też sprawdzać na mapie, gdzie te punkty się znajdują. Z kolei dzięki trasom z wieloma przystankami użytkownicy mogą zaplanować z wyprzedzeniem nawet 15 postojów. Ponadto trasy zaplanowane na Macu automatycznie pojawiają się na iPhonie.
Oprócz tego użytkownicy mogą udostępniać szacowany czas przybycia rodzinie, znajomym i współpracownikom. Zrobią to jednym stuknięciem lub poprzez wydanie polecenia Siri, korzystając z funkcji Udost. U celu. Odbiorca może śledzić ich podróż, a Mapy będą na bieżąco informować o aktualnym czasie dotarcia do celu, jeśli wystąpią znaczne opóźnienia. Użytkownicy mogą bezpiecznie i łatwo zgłaszać wypadki, zagrożenia lub kontrole prędkości napotykane na trasie. Wystarczy, że powiedzą Siri: „There’s an accident up ahead” (Z przodu jest wypadek) lub „There is something on the road” (Coś na drodze utrudnia przejazd). Co więcej, użytkownicy mogą bez odrywania uwagi od drogi zgłaszać, że zaznaczone na mapie problemy już nie występują.
Mapy pomagają też właścicielom określonych pojazdów elektrycznych w Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech planować trasy tak, by uwzględniać postoje na ładowanie. W tym celu aplikacja analizuje dane o wzniesieniach i inne czynniki występujące na danej trasie.
Pasażerowie komunikacji miejskiej w Austrii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Słowenii i na Węgrzech łatwiej znajdą pobliskie przystanki i oznaczą ulubione linie. Aplikacja poinformuje też pasażerów, gdy dotrą do przystanku, na którym chcieli wysiąść.
Z funkcją Rozejrzyj się widać więcej
Podczas korzystania z funkcji Rozejrzyj się Mapy przedstawiają interaktywne obrazy z poziomu ulicy, wzbogacone o zdjęcia 3D w wysokiej rozdzielczości i płynne przejścia. Teraz użytkownicy Map z całego świata mogą używać funkcji Rozejrzyj się, aby odkrywać Chorwację, Czechy, Polskę, Słowenię i Węgry. W najbliższych miesiącach funkcja Rozejrzyj się zostanie udostępniona także dla Austrii.
Funkcje zwiększające realizm
Trójwymiarowe miasta odzwierciedlono z niespotykaną dbałością o szczegóły. Widać poszczególne osiedla, dzielnice biznesowe, przystanie, różne obiekty i nie tylko. Użytkownicy mają teraz do dyspozycji informacje dotyczące wysokości nad poziomem morza, nowe oznaczenia drogowe i specjalnie zaprojektowane punkty orientacyjne w miastach na całym świecie, takich jak m.in. Berlin, Hamburg, Londyn, Los Angeles, Melbourne, Miami, Montreal, San Francisco, Sydney czy Vancouver.
Sekcja Ulubione pozwala jednym stuknięciem wyznaczyć trasę do często odwiedzanych miejsc. Jeśli dana lokalizacja znajduje się w sekcji Ulubione na ekranie początkowym, wystarczy stuknąć, by bez trudu sprawdzić drogę do domu lub pracy, na siłownię czy do szkoły.
Flyover pozwala podziwiać wybrane metropolie dzięki fotorealistycznym, olśniewającym widokom 3D. Użytkownicy mogą przemieszczać swoje urządzenie w przestrzeni, żeby zwiedzać miasto z lotu ptaka. Mogą też przyglądać mu się w większej rozdzielczości poprzez przybliżanie, przesuwanie, przechylanie i obracanie obrazu miasta i jego punktów orientacyjnych.
Mapy wnętrz prezentujące rozkład lotnisk i centrów handlowych pozwalają użytkownikom łatwo sprawdzić w aplikacji Mapy, na jakim poziomie się znajdują, gdzie są toalety, a nawet które sklepy i restauracje są otwarte.
Mapy a ochrona prywatności
Firma Apple dba o bezpieczeństwo prywatnych danych. Dlatego w aplikacji Mapy zastosowano odpowiednie mechanizmy ich ochrony. Mapy nie wymagają logowania. Spersonalizowane funkcje, takie jak sugerowany czas odjazdu w celu zdążenia na następne spotkanie, bazują na inteligentnych algorytmach wbudowanych w urządzenie. Wszelkie dane zgromadzone przez Mapy podczas użytkowania aplikacji – w tym wyszukiwane hasła, wskazówki nawigacyjne czy informacje o ruchu drogowym – zostają powiązane z losowymi i regularnie resetowanymi identyfikatorami. Zapobiega to kojarzeniu przechowywanych na serwerze danych o wyszukiwaniu i lokalizacji z konkretnym użytkownikiem. W celu dodatkowego zabezpieczenia informacji o położeniu użytkownika znajdujących się na serwerach Apple podczas wyszukiwania lokalizacji aplikacja Mapy stosuje proces nazywany „maskowaniem”. W ciągu 24 godzin aplikacja Mapy zamienia precyzyjne dane lokalizacyjne powiązane z miejscem wyszukiwania na mniej dokładne.
Źródło: Informacja prasowa / Apple