Czas na kolejną prywatę z mojej strony. Jak wiecie sześć lat temu zabrałem się za naukę programowania, z kolei cztery lata temu rozpoczęła się moja przygoda i kariera programisty piszącego na platformy Apple. Ponad trzy lata temu dołączyłem do małego, ale prężnego zespołu Apparent Software, którego aplikacje dla Maca dostępne są na rynku od kilkunastu lat. Nasze studio wydało właśnie betę nowej wersji jednego ze swoich flagowych programów - Cashculator. Jest to największy i najbardziej rozbudowany program, w którego tworzeniu biorę udział. Dzisiaj mogę Was już zaprosić do jego beta testów.

Cashculator to rozbudowane narzędzie dla Maca do zarządzania i planowania budżetem zarówno domowym, jak i tym w małej lub średniej firmie. Aplikacja pod pewnym względami przypomina klasyczny arkusz kalkulacyjny. Można w niej tworzyć nowe dokumenty z dowolną liczbą scenariuszy. Wśród tych ostatnich do dyspozycji są m.in. scenariusze dla rodziny, małego biznesu, studentów itp. W ramach każdego scenariusza Cashculator udostępnia arkusze wpływów oraz wydatków, zestawienie zbiorcze, a także wykresy i raporty.

Użytkownik może dodawać bieżące (rzeczywiste) wydatki i wpływy w jednej z wielu kategorii. Do każdej transakcji dodać można także opis. Można także – co jest moim zdaniem ogromną zaletą Cashculatora – tworzyć plany przychodów i wydatków, zarówno jednorazowe jak i cykliczne. Plany mogą automatycznie dodawać do arkusza wydatki rzeczywiste, kiedy nadejdzie odpowiedni dzień. Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób zautomatyzować rejestrowanie wszystkich wpływów i wydatków cyklicznych o określonej sumie, np. stałych podstaw pensji, emerytury, renty, opłat stałych, spłat kredytów itp.

Do dyspozycji użytkownika jest długa lista kategorii podzielonych na grupy, np. rozrywka, edukacja, dzieci itp. Można też dodawać swoje własne. Arkusze wpływów i wydatków można przeglądać w ujęciu tygodniowym jak i miesięcznym. Raporty i wykresy oferują dodatkowo także ujęcie roczne. Wspomnę też, że Cashculator jest oczywiście w całości (mam nadzieję) przetłumaczony na język polski.

Dołączenie do tego projektu było dla mnie (i wciąż jest) nie lada wyzwaniem. To największy i najbardziej skomplikowany projekt, jeśli chodzi o kodowanie, w którym brałem jak dotąd udział. Co więcej, dołączyłem do niego, gdy duża część kodu była już napisana, a podstawowe funkcje działały. Zupełnie nowym doświadczeniem było dla mnie wdrożenie się w istniejące już rozwiązania, kod a następnie dodawanie nowych funkcji do tego rozbudowanego programu, dzieła całego Apparent Software.

Jeszcze raz więc zapraszam Was do dołączenia do beta testów i dania nam znać, co należałoby poprawić i co przydałoby się jeszcze do niego dodać. Betę Cashculator 2 możecie pobrać z forum Apparent Software.