Apple otrzymało dziś patent opisywany jako "praojciec wszystkich patentów softwarowych", dotyczący wielu elementów, które po raz pierwszy zobaczyliśmy w oryginalnym iPhonie z 2007 r. Oznacza to, że firma z Cupertino otrzymała bardzo silną kartę przetargową we wszelkich sporach prawnych z firmami produkującymi konkurentów iPhone'a i iPada.

Patent o numerze 8,223,134 został złożony w amerykańskim Biurze Patentów i Znaków Towarowych w 2007 r. i obejmuje m.in. interfejs użytkownika, który Apple zaprojektowało dla klienta poczty e-mail, aplikacji telefon, aparat, odtwarzacza plików wideo, przeglądarki internetowej, notatek, map i sposobów wyszukiwania. Najważniejszym jednak punktem tego patentu jest interfejs multitouch.

Praktycznie wszystkie ww. elementy możemy obecnie spotkać w telefonach z Androidem i Windowsem, dlatego od razu pojawiły się alarmujące opinie użytkowników tych telefonów, według których Apple zamiast snucia własnych planów dominacji powinno skupić się na zdrowej rywalizacji z tymi mobilnymi systemami.

W tym miejscu warto przytoczyć opinię Jacka Purchera z Patently Apple:

W 2007 r. Samsung, HTC, Google, ani żadna inna firma z branży nie miała smartfonu, z takimi cechami jak iPhone. Oni nie mieli takiego rozwiązania, które Apple wymownie wprowadziło na rynek, aby uczynić smartfony naprawdę "mądrymi". Drobiazgowo i z uwagą Apple opracowało kompletne smartfonowe rozwiąznie. A zatem kiedy słyszę jak naśladowcy Apple i ich zwolennicy publicznie i na blogach wylewają swoje żale o tym, że Apple powinno nauczyć się współzawodnictwa zamiast wszczynać prawne spory, to staram nie wywrócić się ze śmiechu.

Trzeba uczciwie przyznać, że w ostatnich latach Apple często bierze udział w sporach prawnych ze swoimi konkurentami - w pewnym raporcie stwierdzono nawet, że firma z Cupertino znajduje się w centrum ponad 60% dużych spraw sądowych o naruszenie patentów. Taka sytuacja nie powinna jednak nikogo dziwić po tym, jak Steve Jobs wypowiedział Androidowi "wojnę termonuklearną" oraz słowach Tima Cooka sprzed kilku tygodni o tym, że Apple nie będzie dla nikogo pełnić funkcji centrum projektowego.

Źródło: CultOfMac