Holenderski urząd antymonopolowy pod koniec ubiegłego roku nakazał Apple wprowadzić zmiany w regulaminie App Store, umożliwiające twórcom aplikacji randkowych stosowanie w nich zewnętrznych systemów płatności. Apple zgodziło się dostosować do nowych wymogów, jednak przedstawiciele urzędu nie zaakceptowali większości rozwiązań proponowanych przez tę firmę. Kyle Andeer, pełniący w Apple funkcję głównego dyrektora ds. zgodności, napisał do nich list w tej sprawie.

Mimo iż holenderski urząd antymonopolowy miał wiele różnych zastrzeżeń do planów Apple związanych z wprowadzeniem alternatywnych systemów płatności w aplikacjach randkowych, Andeer w swoim liście odniósł się tylko do jednego z nich - wymogu tworzenia oddzielnych wersji aplikacji przeznaczonych na rynek holenderski. Przedstawiciele urzędu uważają, że jest to niepotrzebne utrudnienie mające zniechęcać deweloperów do stosowania alternatywnych systemów płatności. Andeer twierdzi zaś, że przygotowywanie oddzielnych wersji aplikacji przystosowanych do przepisów prawnych różnych krajów jest w tej branży normalną praktyką stosowaną od dawna przez wiele firm. Dodał też, że większość największych serwisów randkowych już teraz oferuje różne wersje swoich aplikacji przeznaczone na różne rynki. Zaznaczył też, że wbrew temu co sugerują przedstawiciele urzędu, przygotowanie oddzielnej wersji aplikacji na rynek holenderski różniącej się jedynie dodatkowym systemem płatności nie będzie wymagało dużych nakładów pracy i pieniędzy.

Andeer w swoim liście nie odniósł się bezpośrednio do innych zarzutów. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że pozostałe „różnice w opiniach" prawdopodobnie będą musiały zostać rozstrzygnięte przez sąd. Holenderski urząd antymonopolowy jak dotąd nałożył już na Apple w związku z tą sprawą 30 milionów euro kary. Sytuację tę skomentowała niedawno wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która stwierdziła, że Apple woli płacić kary niż wprowadzić zmiany w App Store. Dodała jednak, że planowane zmiany w prawie unijnym uniemożliwią takie podejście, gdyż kraje UE zyskają dzięki nim możliwość skuteczniejszego egzekwowania przepisów.

Źródło: AppleInsider