Holenderski urząd antymonopolowy w 2019 roku rozpoczął dochodzenie w sprawie sklepu App Store. Teraz wydał on decyzję, w wyniku której Apple ma zezwolić twórcom aplikacji randkowych dla iOS na stosowanie w nich alternatywnych systemów płatności.

Przedstawiciele urzędu w uzasadnieniu decyzji napisali, że specyfika rynku serwisów randkowych wymaga, by ich twórcy publikowali aplikacje dla systemów Android i iOS. O ile jednak w tym pierwszym przypadku mają oni możliwość skorzystania z alternatywnych form dystrybucji i systemów płatności, w przypadku iOS muszą korzystać z App Store. Zdaniem przedstawicieli holenderskiego urzędu antymonopolowego Apple wykorzystuje ten fakt do pobierania od deweloperów opłat nieproporcjonalnie wysokich w stosunku do tego, co oferuje w zamian.

Holenderski urząd antymonopolowy dał Apple dwa miesiące na wprowadzenie w App Store zmian pozwalających twórcom aplikacji randkowych na stosowanie w nich alternatywnych systemów płatności. Po upływie tego czasu na firmę zostanie nałożona kara w wysokości pięciu milionów euro tygodniowo z limitem do pięćdziesięciu milionów euro.

Źródło: ACM