Po ponad trzech latach od wydania Negative - czytnika PDF z odwracaniem kolorów, czas na kolejną prywatę z mojej strony, czyli kolejny tekst poświęcony mojej autorskiej aplikacji. Tym razem jest to program do odbioru internetowych stacji radiowych. Nazywa się Eter i jest dostępny dla iPhone'a, iPada, Maca oraz Apple TV.

Od nowego do całego świata

Prace nad Eterem rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku, a dokładnie w chwili, w której wystartowało Radio Nowy Świat (założone przez m.in. przez Wojciecha Manna i cześć byłych pracowników Trójki). W dniu, w którym stacja ta rozpoczęła nadawanie w sieci, a właściwie przez pierwszych kilka dni nadawania, nie miała ona dedykowanej aplikacji do słuchania jej na iPhonie czy Macu. Postanowiłem więc napisać dla siebie i kilku znajomych prosty program, pozwalający na jej odbiór. Nazwa przyszła mi do głowy od razu - Eter. Jego pierwszą, bardzo prymitywną wersję, wrzuciłem do Test Flight kilka godzin po starcie nadawania przez Radio Nowy Świat.

Start nowego radia internetowego był też dla mnie dobrym pretekstem do napisania od zera aplikacji wykorzystującej nowy framework Apple, zaprezentowany pierwszy raz dwa lata temu podczas konferencji WWDC. Mowa oczywiście o SwiftUI. Miał być to program uniwersalny na niemal wszystkie platformy, a więc dla iOS/iPadOS, macOS i tvOS.

Byłem pewien, że prace nad oficjalną aplikacją radia Nowy Świat już trwają i nie zamierzałem się z jej twórcami ścigać. Szybko więc mój prosty program stał się aplikacją oferującą dostęp do moich ulubionych stacji radiowych (w tym francuskich: RFI i France Culture), a z czasem także i do tych, sugerowanych przez moich znajomych. Sugestii dotyczących kolejnych stacji, które napływały ze strony użytkowników wersji beta, było tyle, że po pewnym czasie zdecydowałem się wykorzystać dostępną publicznie bazę stacji radiowych oferujących publicznie swój stream w internecie - Radio Browser. W aplikacji pojawiła się więc wyszukiwarka i możliwość dodawania własnych stacji.

27 tysięcy stacji w 490 językach

Ostatecznie, w ubiegłym tygodniu Eter trafił do sklepu. Poza listą rekomendowanych stacji (na której znalazły się Radio Nowy Świat, Radio 357, TOK FM, HTM Eco Radio, Rockserwis FM, RFI, France Culture, BBC World Service i Chilltrax) program oferuje możliwość wyszukiwania i słuchania około 27 tysięcy stacji dostępnych we wspomnianej bazie Radio Browser. W wersji dla iOS oferuje oczywiście wsparcie dla CarPlay. Jest też wsparcie dla AirPlay w wersjach dla iOS i macOS.

Płatne? Ale jak to?!

W wersji aplikacji dla iOS/iPadOS i macOS użytkownicy mają możliwość zapisywania ulubionych stacji na własnej liście, która za pośrednictwem iCloud synchronizowana jest pomiędzy wszystkimi wersjami programu (iOS/iPadOS, macOS i tvOS). Jest to też jedyna funkcja, która nie jest domyślnie aktywna. Dodawanie stacji do listy ulubionych („Moje stacje”) wymaga odblokowania programu za pomocą jednorazowej płatności In App Purchase.

Podobnie jak wielu z czytelników, nie jestem wielkim fanem subskrypcji na każdym kroku. Uważam, że jednorazowa płatność w wysokości 13,99 zł odblokowująca zarówno wersję dla iOS jak i macOS to rozsądna i uczciwa cena. Przypomnę też, że możliwość słuchania wszystkich stacji w bazie Radio Browser jest w aplikacji darmowa. Bez odblokowania możliwości dodawania stacji do własnej listy trzeba po prostu za każdym razem skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki.

Plany na najbliższe tygodnie i miesiące

W najbliższych tygodniach planuję dodanie w wersji dla iOS wsparcia dla skrótów Siri, widgetu z ostatnio odtwarzaną stacją. W planach jest też aplikacja dla zegarka Apple Watch. Myślę także o kilku listach rekomendowanych stacji do wyboru (np. dla poszczególnych krajów czy wersji językowych systemu).

Eter dla iOS, iPadOS, macOS i tvOS w App Store za darmo.

PS. Dzisiaj o godzinie 20:00 udostępnię tutaj, w tym wpisie, jednorazowo (bez zabawy w odświeżanie) dziesięć kodów promocyjnych do App Store, na pełne odblokowanie programu.

Kody promocyjne na odblokowanie pełnej wersji Eter dla iOS/iPadOS i macOS.

Kody zostały już rozdane i wykorzystane.