Google Stadia to usługa pozwalająca na strumieniowanie gier z chmury na urządzenia mobilne i komputery. Przez pierwszy rok swojego funkcjonowania nie była ona oficjalnie dostępna na urządzeniach z systemem iOS. Teraz jednak zapowiedziano, iż już niedługo rozpoczną się testy wersji dla tej platformy.

Google nie ujawniło wprawdzie, kiedy dokładnie zainteresowani użytkownicy iOS będą mogli wziąć udział w testach wspomnianej usługi, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że rozpoczną się one w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wiadomo już jednak, że będzie ona działać nieco inaczej niż na konkurencyjnych platformach. W odróżnieniu od systemu Android, gdzie usługa Google Stadia dostępna jest za pośrednictwem aplikacji, wersja dla iOS będzie uruchamiana w przeglądarce internetowej. W ten sposób Google będzie w stanie ominąć ograniczenia narzucane serwisom tego typu przez regulamin App Store. Nie będzie to zresztą pierwsza firma, która zdecydowała się w taki sposób rozwiązać ten problem. Na podobny krok zdecydowały się też Amazon, Nvidia i Microsoft, które również pracują obecnie nad własnymi usługami strumieniowania gier dla iOS.

Usługa Google Stadia nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, jednak wiele osób korzysta z niej kupując po prostu dostęp w innych europejskich krajach, w których już ją wprowadzono (m.in. w Belgii, Niemczech i Francji). Nie ma jednak pewności, czy będzie to możliwe także w przypadku wersji dla iOS. Warto jednak zauważyć, że Google utworzyło ostatnio polską wersję językową oficjalnej strony tej usługi, co może wskazywać na to, że planuje w niedalekiej przyszłości wystartować z nią również w naszym kraju.

Na chwilę obecną istnieje też nieoficjalny sposób na korzystanie z usługi Google Stadia na urządzeniach z iOS. Mowa o przeglądarce Stadium, stworzonej przez jednego z użytkowników wspomnianej usługi, która wprawdzie została jakiś czas temu usunięta z App Store przez Apple, jednak udało jej się wrócić.

Źródło: PocketGamer.biz