Google Stadia to usługa pozwalająca strumieniować gry z chmury na komputery i urządzenia mobilne. Mimo iż oficjalnie nie jest ona dostępna na urządzeniach z iOS, jeden z jej użytkowników stworzył specjalną przeglądarkę o nazwie Stadium, dzięki której można było uruchomić ją również na iPhonie. Apple zdecydowało się jednak usunąć ją ze swojego sklepu.

Twórca Stadium ogłosił wczoraj, że został poinformowany przez Apple o planowanym usunięciu jego przeglądarki ze sklepu. Oficjalnym powodem są wprowadzone przez niego modyfikacje silnika WebKit, pozwalające na komunikację poprzez Bluetooth z kontrolerem Google Stadia. Autor aplikacji oznajmił, że nie zamierza spierać się z decyzją Apple, jednak planuje w najbliższej przyszłości opublikować swoją przeglądarkę jako projekt Open Source.

Nie jest tajemnicą, że Apple podchodzi bardzo niechętnie do aplikacji pozwalających strumieniować na urządzenia z systemem iOS gry z chmury. Usunięcie jedynej przeglądarki dającej dostęp do Google Stadia to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak firma ta stara się utrudniać dostęp do swojej platformy usługom mogącym konkurować z Apple Arcade. Wszystko wskazuje jednak na to, iż prędzej czy później inne usługi tego typu trafią wreszcie na iOS. Zarówno Microsoft jak i Amazon pracują obecnie nad usługami strumieniowania gier z chmury dostępnymi na iOS za pośrednictwem przeglądarki Safari.

Źródło: Reddit