W ubiegłym miesiącu Apple usunęło z App Store przeglądarkę internetową Stadium, która jako jedyna oferowała możliwość uruchomienia usługi streamingowej z grami Google Stadia na urządzeniach z systemem iOS. Teraz aplikacja ta została jednak udostępniona ponownie w nieco zmodyfikowanej formie.

Oficjalnym powodem usunięcia przeglądarki Stadium z App Store były zastosowane w niej modyfikacje silnika WebKit, pozwalające na komunikację poprzez Bluetooth z kontrolerami do gier. By móc przywrócić swoją aplikację do sklepu autor projektu zdecydował się więc ograniczyć wsparcie dla tego typu akcesoriów. W informacjach o aktualizacji zaznaczył, że oficjalny kontroler Google Stadia powinien nadal działać prawidłowo łącząc się przez WiFi. Twierdzi on też, że niektóre kontrolery Bluetooth mimo wszystko mogą nadal współpracować z przeglądarką, choć nie zawsze będą one działać w 100% poprawnie.

Usługa Google Stadia nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, jednak wiele osób korzysta z niej kupując po prostu dostęp w innych europejskich krajach, w których już ją wprowadzono (m.in. w Belgii, Niemczech i Francji). Istnieje też możliwość korzystania z niej przez VPN, jednak takie rozwiązanie zwykle wprowadza dodatkowe opóźnienia bardzo utrudniające bądź wręcz uniemożliwiające rozgrywkę.

Przeglądarka Stadium jest obecnie dostępna do pobrania z App Store za darmo. Nie można jednak wykluczyć, że Apple w przyszłości znajdzie inny pretekst do usunięcia jej ze sklepu. Nie od dziś wiadomo bowiem, że firma ta podchodzi bardzo niechętnie do aplikacji pozwalających strumieniować na urządzenia z systemem iOS gry z chmury.

Pobierz z App Store