Podsumowanie tygodnia 09.11.2020 - 15.11.2020
W ostatni wtorek Apple zaprezentowało trzy modele komputerów Mac wyposażone w procesory Apple Silicon o nazwie M1. Chociaż od prezentacji minęło zaledwie kilka dni, to pojawiło się już sporo informacji na temat tych komputerów.
Wprowadzenie nowej architektury umożliwi uruchamianie na Macach aplikacji dedykowanych do tej pory dla urządzeń z systemami iOS i iPadOS. W poniedziałek pojawiła się informacja, że przynajmniej na początku nie wszyscy deweloperzy udostępnią w ten sposób swoje aplikacje. Wśród aplikacji, z których na początku nie skorzystają użytkownicy nowych MacBooków znajdą się między innymi Facebook, Messenger, WhatsApp, aplikacje tworzone przez firmę Google oraz popularne gry, między innymi Candy Crush Saga King. Krótko po konferencji, w App Store pojawiło się bardzo dużo nowych wersji aplikacji, w których wprowadzono wsparcie dla komputerów z procesorem M1 i systemem macOS Big Sur.
M1 to układ typu SOC wykonany w technologi 5 nanometrów z ośmiordzeniowym procesorem centralnym. Znalazło się w nim 16 miliardów tranzystorów. Cztery z rdzeni głównego procesora zapewniają najwyższą możliwą wydajność, a kolejne cztery najszybsze możliwe osiągi. W układzie znalazł się także ośmiordzeniowy procesor graficzny. Układ Neural Engine wspierający uczenie maszynowe oraz tzw. bezpieczna enklawa, zapewniająca bezpieczeństwo danych użytkownika.
Pierwszy model komputera, który został zaprezentowany we wtorek to MacBook Air. Ma on być 3,5 raza szybszy od poprzedniego modelu, a jego układ graficzny zintegrowany z procesorem jest 5 razy szybszy. Zdaniem Apple nowy MacBook Air jest trzy razy szybszy od 98% wszystkich laptopów z Windows sprzedanych w ubiegłym roku. Posiada też dwa razy szybszy dysk SSD. Dzięki nowemu układowi M1 komputer zapewnia 18 godzin oglądania wideo i 12 godzin przeglądania sieci. Komputer wyposażony jest też w lepszą kamerę FaceTime wyposażoną we własny procesor sygnałowy Apple.
Ciekawostką jest, że w MacBooku Air wprowadzone zostały trzy nowe klawisze funkcyjne. Pierwszy z nich umożliwia aktywowanie wyszukiwarki Spotlight (wcześniej w tym miejscu można było włączyć Launchpad). Drugą zmianą jest wprowadzony klawisz uruchamiający tryb Nie przeszkadzać. Nowa klawiatura ma także możliwość włączenia również emoji. Można tego dokonać z poziomu klawisza fn (lewy, dolny róg).
Drugim zaprezentowanym komputerem z układem M1 był nowy model Maca mini. Posiada trzy razy szybszy procesor, sześć razy szybszy układ graficzny, dysk SSD o pojemności do 2 TB oraz do 16 GB pamięci RAM. Warto zwrócić uwagę, że 16 GB to niewiele w porównaniu z poprzednim modelem.
Jako ostatni pojawił się MacBook Pro. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowy komputer dostępny jest tylko w konfiguracji z 8 lub 16 GB pamięci RAM. To mniej niż modele z procesorami Intela.
Konferencję obejrzeć można między innymi na oficjalnej stronie Apple.
W środę pojawiła się informacja, że nowe komputery nie są kompatybilne z zewnętrznymi kartami graficznymi (eGPU). Na razie nie wiadomo, czy Apple porzuciło na stałe to rozwiązanie, czy jednak komputery będą kompatybilne z eGPU po pojawieniu się aktualizacji systemowej.
Warto też dodać, że wszystkie Maki wyposażone w M1 mają możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 6K. Oznacza to, że można je podłączyć do monitora Pro Display XDR, który działać będzie w maksymalnej rozdzielczości.
W czwartek Apple udostępniło oficjalnie system macOS Big Sur. Szczegółowa lista nowych funkcji znajduje się tutaj.
W sobotę w tabelach wyników testów benchmarkowych Geekbench 5 pojawiły się rezultaty, które osiągnęły notebooki z procesorem M1. Najnowszy MacBook Pro osiągnął 1719 i 7377 punktów odpowiednio w testach jedno i wielowątkowych. Dla porównania, wyniki MacBook Air to 1687 i 7433. Warto dodać, że nowe MacBooki znalazły się na szczycie listy z wynikami testów jednowątkowych. Na trzecim miejscu uplasował się iMac z połowy 2020 roku wyposażony w 10-rdzeniowy procesor Intel Core i9, a jego wynik to 1251 punktów. W rankingu testów wielowątkowych jest nieco gorzej, ale i tak nieźle. Nowe komputery wyprzedziły między innymi 16-calowe MacBooki Pro z procesorami Intel Core i9.