Firmie Apple coraz częściej zarzucane są nieuczciwe praktyki szkodzące zarówno konkurencji jak i klientom. Z tego powodu znalazła się ona niedawno pod lupą urzędów antymonopolowych m.in. w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Kolejnym krajem, który zamierza przeprowadzić swoje dochodzenie w sprawie monopolistycznych praktyk Apple, jest Japonia.

Jak donosi agencja prasowa Reuters, nowy szef japońskiej komisji ochrony konkurencji, Kazuyuki Furuya, zapowiedział plany wprowadzenia nowych regulacji dotyczących działalności dużych firm technologicznych, takich jak Apple, Amazon, Alphabet i Facebook. Kierowany przez niego urząd nawiąże w tym celu bliską współpracę ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Komisja planuje też przyjrzeć się bliżej japońskiemu rynkowi smartfonów, gdzie produkty Apple cieszą się wyjątkowo dużą popularnością.

Swoje dochodzenie w sprawie Apple i innych gigantów technologicznych zakończyła niedawno amerykańska komisja antymonopolowa, która w podsumowującym je raporcie stwierdziła liczne działania szkodliwe dla konkurentów i klientów oraz zaleciła w związku z tym wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Do podobnych wniosków doszli też przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy pracują właśnie nad projektem nowych przepisów dotyczących ochrony konkurencji w szeroko pojętej branży technologicznej. Wśród rozważanych pomysłów znalazł się m.in. zakaz instalowania domyślnych aplikacji przez producentów smartfonów.

Źródło: Reuters