Amerykańska komisja antymonopolowa po szesnastu miesiącach badań, przesłuchań i analiz wydała wreszcie swoją opinię w sprawie gigantów technologicznych takich jak Apple, Alphabet, Amazon i Facebook. Stwierdza w niej jasno, iż firmy te wykorzystują swoją pozycję rynkową w sposób szkodliwy zarówno dla klientów jak i konkurentów. By temu zapobiec zaleca wprowadzenie szeregu nowych regulacji prawnych.

W części raportu dotyczącej Apple stwierdzono, że chociaż „ekosystem" zbudowany przez tę firmę przynosi pewne korzyści zarówno użytkownikom jak i deweloperom, to jednak na dłuższą metę czyni on więcej szkód niż pożytku. Dzięki pełnej kontroli nad rynkiem aplikacji dla iOS Apple może ograniczać i utrudniać działania konkurencji, dawać nieuczciwą przewagę własnym produktom i usługom oraz wykorzystywać deweloperów i narzucać im nieuczciwe warunki współpracy. Zdaniem przedstawicieli komisji taka sytuacja ostatecznie szkodzi zarówno samej branży technologicznej jak i użytkownikom, gdyż wstrzymuje rozwój, podnosi ceny i ogranicza klientom możliwość wyboru.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest zmuszenie gigantów technologicznych do „rozbicia się" na mniejsze firmy, tak by jedna organizacja nie mogła kontrolować wielu platform, usług czy serwisów. Komisja zaleca też wprowadzenie przepisów zmuszających gigantów technologicznych do równego traktowania wszystkich aplikacji i usług dostępnych na ich platformach, uniemożliwiając im tym samym preferencyjnego traktowania własnych produktów. Innym pomysłem jest zmuszenie gigantów technologicznych do uczynienia ich platform kompatybilnymi z produktami konkurencji, w taki sposób, by użytkownik mógł swobodnie przenosić się między nimi.

Źródło: CNBC