W mijającym tygodniu pojawiło się kilka nowych doniesień na temat nadchodzącej generacji iPhone’ów. Wiele nowych informacji dotyczyło także pozwów sądowych, w których uczestniczy Apple. Poza tym Apple udostępniło aktualizację systemów iOS i iPadOS do wersji 13.6.1, a w serwisie Bloomberg opublikowano informacje na temat pakietu usług, nad którym rzekomo pracuje Apple.

iPhone’y

W poniedziałek firma Foxconn rozpoczęła proces rekrutacji pracowników sezonowych, których zadaniem będzie pomoc przy produkcji iPhone’ów serii 12. Oznacza to, że seryjna produkcja tych urządzeń trwa w najlepsze. CO ciekawe, osoby obecnie pracujące w Foxconn mogą otrzymać premię za polecenie wykwalifikowanych pracowników, którzy zdecydują się podjąć pracę. Premia może wynieść nawet 9000 juanów, czyli ponad 4800 złotych.

Według raportu autorstwa Ming-Chi Kuo, który pojawił się w poprzednim tygodniu, firma Genius Electronic Optical, dostawca obiektywów do aparatów, które montowane będą w iPhone’ach serii 12 boryka się z problemem niskiej jakości produkowanych komponentów. Na łamach serwisu DigiTimes pojawiły się jednak informacje o tym, że firma GEO zaprzecza tym informacjom. Jej przedstawiciele poinformowali, że proces produkcji odbywa się bez żadnych zakłóceń, a liczba zamówień utrzymuje się na oczekiwanym poziomie.

Według Jona Prossera, 7 września Apple wprowadzi do sprzedaży odświeżone zegarki Apple Watch oraz iPada - prawdopodobnie budżetowy model. Odbędzie się to bez prezentacji. Premiera iPhone’a 12 ma się odbyć 12 października. Tego samego dnia będzie można składać zamówienia w przedsprzedaży, a oficjalna dystrybucja oraz wysyłki rozpoczną się tydzień później - 19 października. Zgodnie z wieloma wcześniejszymi doniesieniami osoby czekające na serię Pro, będą musiały wstrzymać się do listopada, jednak na razie nie ma ustalonej oficjalnej daty.

Na początku przyszłego roku odbędzie się premiera tańszego modelu iPhone’a z serii 12, który nie będzie obsługiwać sieci 5G. Analitycy twierdzą, że wszystkie zaprezentowane jesienią smartfony marki Apple obsługiwać będą 5G. Tańszy model wprowadzony zostanie na rynek prawdopodobnie w lutym 2021 roku.

Pozwy sądowe

Na początku tygodnia Apple wniosło do sądu pozew przeciwko twórcom aplikacji Prepear. Chodzi o logo tego programu, które według oskarżycieli jest zbyt podobne do logo firmy z Cupertino i szkodzi jej marce. Prepear to aplikacja, która ułatwia odkrywanie kulinarnych przepisów, planowanie posiłków, tworzenie list zakupowych i zamawianie artykułów spożywczych do domu. W jej logo znajduje się… gruszka. Prepear to firma, w której pracuje zaledwie pięciu pracowników. Jej przedstawiciele twierdzą, że koszty związane z obsługą pozwu wynoszą już tysiące dolarów. Co więcej, duże wydatki spowodowały, że jeden z członków zespołu został zwolniony.

W środę informowaliśmy o tym, że Apple musi zapłacić firmie PanOptis 506 milionów dolarów za umyślne naruszenie kilku patentów związanych z technologią 4G LTE. Taki wyrok wydał sąd federalny stanu Teksas. Apple nie udowodniło, że roszczenia patentowe firmy PanOptis są niezasadne, w wyniku czego sąd nakazał zapłatę zadośćuczynienia. PanOptis po raz pierwszy wniósł pozew w tej sprawie w lutym 2019 roku, oskarżając Apple o naruszenie siedmiu patentów związanych ze technologią LTE. Warto dodać, że patenty są własnością spółek córek tej firmy, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dochody generują jedynie z tego typu sporów. Apple z pewnością odwoła się od decyzji sądu.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o wieloletnim sporze, który brazylijska firma IGB Electronica toczy z Apple. Przedmiotem są prawa do używania znaku towarowego iPhone‌. IGB zarejestrowała tą nazwę w 2000 roku, czyli 7 lat przed tym jak Apple zaprezentowało pierwszy model swojego smartfona. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w Brazylii, który podejmie decyzję o tym, czy Apple może używać tego znaku towarowego na terenie Brazylii, ale nie wiadomo kiedy dokładnie trafi na wokandę.

W piątek firma Epic Games wprowadziła w swojej najpopularniejszej grze Fortnite własny system płatności, omijający prowizję pobieraną przez Apple, świadomie i otwarcie łamiąc w ten sposób regulamin sklepu App Store. Ledwie kilka godzin później wspomniany tytuł został wyrzucony z katalogu sklepu. W odpowiedzi Epic Games zdecydowało się pozwać Apple. Epic Games zarzuca Apple nieuczciwe praktyki szkodzące konkurencji i dające pełną kontrolę nad całym rynkiem oprogramowania dla systemu iOS. Przedstawiciele firmy zaznaczyli w swoim oświadczeniu, że celem pozwu nie jest uzyskanie żadnych korzyści finansowych, lecz zmuszenie Apple do zmiany reguł tak, by dać zarówno deweloperom jak i użytkownikom większą swobodę wyboru, zapewniając tym samym warunki do stworzenia zdrowej konkurencji na rynku oprogramowania dla iOS.

Apple One

Według nowego raportu autorstwa Marka Gurmana, pakiety usług o nazwie Apple One wprowadzone zostaną już w październiku bieżącego roku. Umożliwiać będą one subskrybowanie kilku usług jednocześnie, a cena pakietu będzie niższa niż suma opłat za subskrypcję każdej z nich osobno. Podstawowy pakiet będzie zawierać Apple Music oraz Apple TV+. W przypadku droższej użytkownicy korzystać będą mogli także z Apple Arcade. W kolejnym pakiecie znajdzie się jeszcze Apple News, a najdroższy oferować będzie dodatkowo miejsce dyskowe iCloud. Pakiety Apple One będą współpracować z systemem Family Sharing, który pozwala sześciu osobom na korzystanie z usług w ramach jednego abonamentu. W zależności od wybranego pakietu, użytkownicy zaoszczędzą od dwóch do pięciu dolarów miesięcznie.