W poprzednim tygodniu pojawiło się wiele plotek na temat iPhonów, które pojawić mają się jesienią. Jon Prosser opublikował rzekomą specyfikację techniczną tych smartfonów. Poza tym, doniesienia dotyczyły także 14-calowych MacBooków, słuchawek AirPods Studio, nowego modelu iPada oraz okularów AR. Co więcej, w mediach branżowych pojawia się coraz więcej informacji o tym, że Apple próbuje dywersyfikować dostawców i stara się zmniejszyć swoją zależność od dalekowschodniej gospodarki, a szczególnie Chin.

iPhone'y

Smartfony serii Pro mają zostać wyposażone w 120-hercowy ekran ze wsparciem dla technologii ProMotion, co przełoży się na mniejsze zużycie energii. Nowe telefony mają być również wyposażone w baterie o większych pojemnościach. Co więcej, Apple zamierza wykorzystać matrycę o rozdzielczości 64 megapikseli. W urządzeniach będzie zamontowany również skaner LiDAR.

We wtorek w Sieci pojawiły się specyfikacje techniczne tegorocznych iPhone'ów. Pojawić mają się dwa modele serii „12” i dwa modele serii „12 Pro”. Warto wrócić uwagę na to, że podstawowe modele wyposażone będą w pamięć flash o pojemności 128 GB.

MacBook, iPad, AirPods Studio, okulary AR

Premiera MacBooka Pro z 14-calowym ekranem ma odbyć się w przyszłym roku. Sugeruje to wpis, który pojawił się na koncie użytkownika L0vetodream w serwisie Twitter. Warto dodać, że na tym profilu pojawiały się już wcześniej sprawdzone informacje dotyczące urządzeń Apple. To samo konto jest źródłem informacji dotyczących kolejnego modelu iPada. W bieżącym roku pojawić ma się iPad z procesorem A12, ale nie podano żadnych dodatkowych informacji na ten temat.

O nowych iPadach pisał także Ming-Chi Kuo. Przewiduje on, że w drugiej połowie bieżącego roku Apple zaprezentuje iPada z ekranem o przekątnej 10,8 cala, a na początku przyszłego roku pojawić się ma iPad mini z ekranem o wielkości 8,5 lub 9 cali. iPady stanowić mają kontynuację strategii zapoczątkowanej przez nowego iPhone'a SE. Oznacza to, że będą one dostępne w przystępnej, jak na Apple, cenie. Według Kuo, okulary wykorzystujące technologie rozszerzonej rzeczywistości mają pojawić się najwcześniej w 2022 roku.

Doniesienia związane ze słuchawkami AirPods Studio opublikowali redaktorzy serwisu 9To5Mac. Mają być one wyposażone w czujniki, które będą wykrywać, czy słuchawki znajdują się na głowie, czy na szyi. Pozwoli to na automatyczne wznawianie odtwarzanych treści w momencie założenia słuchawek na głowę. Natomiast umieszczenie ich na szyi, przełączy je w tryb czuwania. Pojawić ma się dodatkowy czujnik, pozwalający na wykrycie lewego oraz prawego ucha, co może oznaczać, że wbudowany procesor będzie odpowiednio ustawiał kanały. Akcesorium będzie aktywną redukcję szumów oraz tak zwany tryb kontaktu.

Dywersyfikacja dostawców

Apple planuje przeniesienie części produkcji iPhone'ów do fabryk w Indiach. Na zlokalizowane w tym kraju linie produkcyjne firm Wistron i Foxconn trafić ma 20% wszystkich mocy produkcyjnych. Decyzja ta związana jest podobno z jednym z indyjskich programów ekonomicznych, którego celem jest pobudzenie lokalnej gospodarki w zakresie produkcji urządzeń elektronicznych, w szczególności smartfonów. Aby skorzystać z benefitów tego programu, w ciągu pięciu lat Apple wyprodukować musi smartfony o wartości 10 miliardów dolarów.

Co więcej, według informacji opublikowanych na łamach tajwańskiego serwisu Economic Daily News, Apple planuje zainwestować około 334 milionów dolarów (10 miliardów NT$) w otwarcie nowej fabryki ekranów typu mini-LED i micro-LED w tajwańskiej strefie ekonomicznej Hsinchu. Taki ruch pozwoli utrzymać na rynku firmę, która będzie alternatywą dla Samsunga.

Dodatkowo, Apple nalega aby chińska firma Luxshare przejęła przedsiębiorstwo o nazwie Catcher Technology, produkujące metalowe obudowy dla iPhone'ów i MacBooków. Luxshare odpowiada obecnie za montaż słuchawek AirPods. Autorzy raportu twierdzą, że takich ruch pozwoli zmniejszyć zależność Apple od firmy Foxconn, która wyprodukowała ponad 50% wszystkich iPhone'ów od 2007 roku. Połączenie dwóch wcześniej wymienionych firm pozwoliłoby na stworzenie dużej konkurencji dla Foxconn.

Ostatnią informacją dotyczącą dywersyfikacji jest to, ze firma TSMC prawdopodobnie ogłosi w najbliższym czasie plany dotyczące budowy kolejnej fabryki tych podzespołów. Obiekt zlokalizowany będzie na terenie Stanów Zjednoczonych, w Arizonie. We wtorek ma się odbyć posiedzenie zarządu tajwańskiego przedsiębiorstwa, na którym ostatecznie zapaść ma ta decyzja. Oczekuje się, że plany przekazane zostaną do opinii publicznej w następny piątek. Fabryka uruchomiona zostanie najwcześniej pod koniec 2023 roku, a produkowane będą w niej najnowsze modele procesorów, wytwarzane w pięcionanometrowym procesie technologicznym.