Jak donosi serwis The Indian Economic Times, Apple planuje przeniesienie części produkcji iPhone'ów do fabryk w Indiach. Na zlokalizowane w tym kraju linie produkcyjne firm Wistron i Foxconn trafić ma 20% wszystkich mocy produkcyjnych.

Taki krok zmniejszyłby zależność firmy z Cupertino od Chin. Według informacji, w ciągu ostatnich kilku miesięcy odbyły się spotkania członków zarządu Apple z najwyższymi rangą urzędnikami Indii. Ich celem było prawdodpobnie ustalenie warunków przeniesienia części produkcji smartfonów do tego kraju w ciągu najbliższych pięciu lat.

Decyzja ta związana jest podobno z jednym z indyjskich programów ekonomicznych, którego celem jest pobudzenie lokalnej gospodarki w zakresie produkcji urządzeń elektronicznych, w szczególności smartfonów. Aby skorzystać z benefitów tego programu, w ciągu pięciu lat Apple wyprodukować musi smartfony o wartości 10 miliardów dolarów.

Obecnie zaledwie jedna trzecia sprzedawanych w Indiach iPhone'ów produkowana jest w tym kraju, a ich wartość wynosi około pół miliarda dolarów. Dla porównania, w latach 2018 i 2019 w Chinach wyprodukowano iPhone'y o wartości 220 miliardów dolarów.

Źródło: MacRumors za IET