Tajemnica kryjąca się za ekranem Retina w nowym iPadzie
Nowy iPad oferuje wiele usprawnień, jednak najbardziej promowaną przez Apple cechą jest zupełnie nowy ekran Retina o rozdzielczości 2048x1536 pikseli (264 ppi). Nowy ekran ma cztery razy więcej pikseli niż ten zastosowany w iPadzie 2. W jaki sposób udało się Apple tego dokonać?
Odpowiedzią na to pytanie jest technologia Super High Aperture. Jest to metoda zwiększania współczynnika przysłony polegająca na dodaniu światłoczułej warstwy żywicy akrylowej o grubości ok. 3 mikrometrów, której zadaniem jest zwiększenie pionowej odległości między elektrodami ITO (tlenek indu i cyny) pikseli, a liniami sygnałowymi. W ten sposób redukcji ulega sprzężenie pojemnościowe, nie pojawiają się dodatkowe zakłócenia oraz nie pogarsza się jakość obrazu.
Technologia SHA została opracowana przez firmę Sharp i JSR już kilka lat temu, jednak początkowo nie upowszechniła się ze względu na wysokie koszty i złożoność procesu produkcji. Z upływem czasu, ekrany stosowane w urządzeniach mobilnych wymusiły konieczność znalezienia rozwiązania zapewniającego transmisję obrazu w wysokiej rozdzielczości i niskie zapotrzebowanie na energię.
Dlatego właśnie technologia SHA jest dziś tak ważna dla produkcji wysokiej jakości ekranów LCD. Już ponad 25% ekranów LCD jest dziś produkowana z wykorzystaniem technologii SHA, a premiera nowego iPada może tylko przyspieszyć jej upowszechnienie.
Źródło: DisplaySearchBlog