Przy okazji tekstu o Sonoro Relax wspominałem, że urządzenie to pozwala na odbiór stacji radia internetowego. Oczywiście można ich słuchać na iPhonie, iPadzie czy Macu, jednak do niedawna brakowało mi dobrego programu o jednolitym interfejsie, za pomocą którego mógłbym je odbierać. Niedawno Iconfactory, twórcy popularnego klienta Twittera o nazwie Twitterrific, wypuścili taki właśnie program. Mowa o Triode, aplikacji dostępnej zarówno w wersji dla macOS, jak i iOS ze wsparciem dla CarPlay.

Triode oferuje dostęp do ogromnych zbiorów stacji radia internetowego o różnych profilach. Znajdziemy więc stacje czysto muzyczne, grające określone gatunki (rock progresywny, metal, muzyka filmowa itp.) czy stacje typowo publicystyczno-newsowe. Wystarczy wpisać fragment nazwy w wyszukiwarce, by znaleźć tę właściwą. Mnie cieszy to, że wiele stacji nadających analogowo w eterze mogę słuchać także za pośrednictwem tego programu. To, co cieszy mnie jednak najbardziej, to wsparcie dla CarPlay w Triode dla iOS. Dzięki temu mogę słuchać w samochodzie stacji tematycznych albo tych tradycyjnych nadających w internecie. W tym drugim przypadku, niezależnie od tego, w jak głębokiej ulicy się znajdę, zakłócenia czy nachodzenie na siebie różnych stacji nie są mi już straszne (a w łódzkich kanionach w centrum miasta jest to niestety dość częste w przypadku radia FM).

Triode posiada bardzo prosty i czytelny interfejs zarówno w wersji dla iOS, jak i macOS. Aplikacja w każdej z wersji posiada pięć różnych widoków. Pierwszy to lista stacji proponowanych przez twórców tej aplikacji. Drugi widok to z kolei ulubione stacje użytkownika. Ich lista synchronizowana jest przez iCloud, dzięki czemu stacja dodana na iPhonie będzie też dostępna na Macu czy iPadzie. Trzeci widok to wyszukiwarka. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, a program wyświetli listę dostępnych stacji. Stuknięcie w wybraną rozpoczyna strumieniowanie i przenosi użytkownika do widoku odtwarzania, z dużym obrazkiem okładki albumu lub logo stacji. Niektóre wraz z muzyką wysyłają także okładki albumów, z których pochodzą piosenki. W tym wypadku taka okładka też będzie wyświetlona.

Widok odtwarzania wyświetlany jest oczywiście także po stuknięciu w stację na liście ulubionych czy proponowanych przez twórców aplikacji. W widoku odtwarzania w aplikacji dla iOS użytkownik może dodać lub usunąć stację z ulubionych, a stukając na ikonę „i”, może zmienić jej logo, nazwę czy zdefiniować skrót Siri, by odbiór wybranej stacji inicjowany był komendą głosową. Dodawanie lub usuwanie stacji z listy ulubionych w Triode dla Maca także dostępne jest po stuknięciu w tę ikonę. W wersji dla iOS program pozwala też szybko odnaleźć w Apple Music nadawaną właśnie w radiu piosenkę. Wspomnę też, że Triode działa również na Apple TV.

Triode w wersji dla Maca może być z kolei przypięte do górnej belki i aktywowane po kliknięciu w ikonę tego programu. To także jest wygodnym rozwiązaniem.

Trochę bardziej ograniczony jest interfejs programu w Apple CarPlay. Tutaj użytkownik ma do dyspozycji tylko listy proponowanych stacji i ulubionych. Nie ma możliwości wyszukiwania kolejnych. To akurat nie powinno nikogo dziwić, wyszukiwarka odciągałaby wzrok kierowcy od tego, co dzieje się przed i wokół samochodu.

Program dystrybuowany jest w modelu subskrypcyjnym. Można pobrać go za darmo i słuchać wybranych stacji, jednak bez możliwości dodawania ich do ulubionych i pobierania obrazków stacji w wysokiej rozdzielczości. W wersji darmowej użytkownik chcący korzystać z programu za pośrednictwem CarPlay będzie miał do dyspozycji tylko listę stacji proponowanych przez Twitterrific. Uważam, że już choćby z tego powodu - dostępności tej aplikacji na ekranie pokładowego systemu infotainment za pośrednictwem CarPlay - program wart jest opłacenia miesięcznej czy rocznej subskrypcji. To tak naprawdę opłacenie rozwoju tego programu. Użytkownik może też zapłacić jednorazowo za „dożywotnią” możliwość korzystania ze wszystkich funkcji tego programu (jednorazowa opłata, która zapewnia korzystanie z aplikacji przez przynajmniej trzy lata).

Triode dla iOS/iPadOS
Triode dla macOS

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 10/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 10/2019


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.