W maju tego roku Google dodało do androidowej wersji Gboard możliwość pisania w kodzie Morse’a, dziś ta funkcja została trafiła do wersji dedykowanej dla iOS.

Choć na pierwszy rzut oka wygląda to na programistyczny żart, a przed oczami staje kapitan Titanica wpisujący SOS w Messages to klawiatura z tym układem może pomóc części niepełnosprawnych użytkowników.

Klawiatura powstała we współpracy z Tanią Finlayson, programistką cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe. Tania była jedną z osób które doprowadziły do powstania urządzenia TandemMaster umożliwiającego pisanie i sterowanie komputerem przy pomocy „morsa” ludziom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu doświadczeniu odnalazło ją Google i nawiązało owocną współpracę.

W pracach nad Gboard Tania pomagała opracować podstawowy layout klawiatury, przygotowała system autosugestii dostosowany do specyfiki Morse’a oraz zaprojektowała system umożliwiający łatwe dostosowywanie układu przycisków dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności. W wersji dla Androida Gboard umożliwia podłączenie specjalnych przełączników dla osób nie mogących skorzystać z dotykowego ekranu. Miejmy nadzieję że iOS też pozwali na ich zastosowanie z iPhonem.

Oprócz tej poważnej i chwalebnej strony, klawiatura powinna dać też dużo radości ludziom pragnącym po prostu poszerzać swoją wiedzę czy też umożliwi sentymentalny powrót wspomnień dawnym harcerzom, pozwalając znów użyć obozowego szyfru :).

Klawiatura Gboard jest dostępna za darmo w App Store. Użytkownicy mający ją zainstalowaną muszą podnieść ją do wersji 1.29.

‎Gboard on the App Store

Aby ułatwić naukę kodu Morse’a Google wypuści także grę Morse Typing Trainer na iOS, Androida oraz komputery stacjonarne.

Źródła: Mac Rumors, Blog Google, Hello Morse | Experiments with Google, TandemMaster