Jedną z nowości w systemie macOS 10.13.4 jest wsparcie dla tak zwanej zewnętrznej karty graficznej eGPU.

Big c51ae981 8abd 44dd be2b ac762e4ada3a

Redaktorzy serwisu ArsTechnica przeprowadzili testy wydajnościowe takiego rozwiązania. W specjalnej obudowie - Sonnet eGFX Breakaway Box 350W - umieścili kartę graficzną - AMD Radeon RX 580. Całość została podłączona do MacBooka Pro przy pomocy kabla Thunderbolt 3. Punktem odniesienia w badaniu był najmocniejszy układ graficzny - Radeon Pro 460 - znajdujący się w 15-calowym MacBooku Pro z 2016 roku (w komputerze z 2017 roku zamontowano już Radeon Pro 560).

Z przeprowadzonych testów wynika, że przy niektórych aplikacjach korzystających z frameworka Metal, wydajność wzrosła ponad dwukrotnie. Przy OpenGL wzrost wydajności oscylował między 20% a 75%. Dla osób pracujących między innymi z oprogramowaniem przeznaczonym do modelowania 3D jest to bardzo dobra wiadomość.

Przy niektórych programach wzrost wydajności był niemal niezauważalny. Miało to miejsce na przykład przy grze Civilization VI. Ciekawostką jest, że program Final Cut Pro X nie jest kompatybilny z eGPU. Oznacza to, że mimo podłączenia karty do komputera, to sprzęt wykorzystuje jedynie wbudowane podzespoły.

Osoby przeprowadzające testy, zwróciły uwagę, że wydajność była zależna od aplikacji z której w danym momencie korzystano.

Należy pamiętać, że pomimo tego, że system macOS 10.13.4 oficjalnie wspiera zewnętrzne karty graficzne to wciąż nie jest to zoptymalizowane rozwiązanie. Prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim takie akcesorium stanie się w pełni stabilne. Dodatkowo byłoby dobrze gdyby ten sposób był szerzej wspierany oraz był kompatybilny na przykład z Boot Camp.

Źródło: 9To5Mac